ΒΙΝΤΕΟ: Δεινοπάθησε, αλλά πήρε τεράστιο τρίποντο ο Απόλλωνας κόντρα στην ΈΝΠ

Πολύ δύσκολο, αλλά τεράστιας σημασίας τρίποντο πήρε ο Απόλλωνας απέναντι στην Ένωση, στο Τσίρειο στάδιο, με σκορ 2-1.

Οι γαλάζιοι άνοιξαν το σκορ στο 67' με τον Γκεριέρ, ενώ η Ένωση ισοφάρισε με τον Φελίπε στο 79, με πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας σκόραρε επίσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπένσοπ, για το τελικό 2-1.

Με τη νίκη του, ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 54 βαθμούς, ενώ η Ένωση έμεινε στους 24 και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Με μπόλικη όρεξη μπήκε στο γήπεδο ο Απόλλωνας, ο οποίος θέλησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, για να αποβάλει το άγχος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές του, εντούτοις η μπάλα δεν κατέληξε στα δίκτυα του Γκαντσέφσκι, ο οποίος όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών.

Την ίδια ώρα, η Ένωση προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα για να πετύχει κάποιο γκολ και έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με τον Θεοδώρου, στο 20ο λεπτό.

Ο νεαρός επιθετικός, πήρε πάσα από τον Νγκοο και έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γαλάζιων, όμως το πλασέ του, πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

Αφού δεν σκόραραν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση αμύνθηκε μαζικά, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να δυσκολεύεται να βρει τους χώρους για να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γκαντσέφσκι.

Ο Απόλλωνας τελικά βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με το νέο του απόκτημα, Γκεριέρ, στο 67'.

Ο Μπίσεσβαρ έκανε το κόρνερ από αριστερά και ο Γκεριέρ πήδηξε πιο ψηλά από όλους, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Γκαντσέφσκι.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι έγινε ροντέο, αφού στο 79', η Ένωση κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Ρομπέρζ, μετά από κεφαλιά του Θεοδώρου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φελίπε και ισοφάρισε.

Με τη σέντρα, ο Μπένσοπ βρέθηκε στην περιοχή της Ένωσης και ανατράπηκε από τον Μπάλαζιτς, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο ίδιος παίκτης, νίκησε τον Γκαντσέφσκι, για το 2-1.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Βασιλείου (67′ Γκεριέ), Σατσέτι (58′ Μάρκοβιτς), Ντένιτς, Παπουνασβίλι (58′ Μπένσοπ), Πίττας, Μπίσεσβαρ, Νταμπό (85′ Ματέι).

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Πανός, Μπάρνι, Κοσμά (69′ Φελίπε), Λούσερο, Θεοδώρου (85′ Πανός), Γκάντο, Ενγκό.

Το μήνυμα του Μπεν Σιμόν για το ντέρμπι με την Ομόνοια-«Είμαστε συγκεντρωμένοι στα μικρά πράγματα»
Ολοκληρώνεται με δύο αγώνες, η 10η αγωνιστική για τον Β΄ όμιλο του Πρωταθλήματος
Πράσινη παράνοια για την Ομόνοια 29Μ-Ξεπέρασε τις 2.000 η προπώληση για το ντέρμπι τίτλου
Κέρδισε τη Σαλαμίνα και συνεχίζει τη μάχη η Δόξα-Επικράτησε του Εθνικού ο Οθέλλος
BINTEO: Η ανάλυση πίσω από την φωτοβολίδα του Τάνκοβιτς που ξέρανε τον Απόλλωνα-Στα 35 μέτρα με 85 χλμ
Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος