BINTEO: Καθάρισαν την Κυρία στο πρώτο ημίχρονο οι Λέοντες με «δαιμόνιο» Έουλερ

Σπουδαίο τρίποντο για την ΑΕΛ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης, σε αγώνα που διεξήχθη για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA, με ορεξάτο Έουλερ, ο οποίος δημιούργησε ένα γκολ και σκόραρε άλλο ένα.

Η ομάδα της Λεμεσού, προηγήθηκε στο 17΄με χάρης το αυτογκόλ του Αραγίουρι, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Έουλερ, ο Φιλανδός αμυντικός επιχείρησε να διώξει τη μπάλα, ωστόσο αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Λόρια.

Στο 23' ήρθε η απάντηση από την Ανόρθωση, με το γκολ του Ουάρντα. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ο Βοζίνια έδιωξε, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στον Αιγύπτιο, ο οποίος έκανε το σουτ και σκόραρε.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ πήρε και πάλι προβάδισμα, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, ο Έουλερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ένα εκπληκτικό γκολ.

Στην επανάληψη δεν είχε αρκετές φάσεις στο ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να ήταν πιο απειλητικοί, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Σωτηρίου, Έουλερ, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Μάζουρεκ (74΄ Πελέ), Τσέποβιτς (83΄ Ριέρα), Μάιντεβατς (63΄ Τσάβες).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορέια (75΄ Χριστοφή), Ρισβάνης, Αραγιούρι, Αντωνιάδης (74΄ Αβραάμ), Καλτσάς (67΄ Αμπαρτζουμιάν), Αρτυματάς, Πόποβιτς (57΄ Ντέλετιτς), Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (67΄ Ρουσιάς).

Σκόρερ: 17΄ αυτ. Αραγιούρι, 26΄ Έουλερ / 23΄ Ουάρντα

Κίτρινες: 44΄ Ριστέφσκι, 62΄ Νταβόρ, 64΄ Μεντόγεβιτς, 74΄ Βοζίνια / 48΄ Ρισβάνης, 58΄ Χουσμπάουερ

Οι λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή του τελικού κυπέλλου-Η ανακοίνωση της ΚΟΠ
Η θέση της Καρμιώτισσας για το 6-6-«Έχουμε το μέτωπο μας καθαρό, έχουμε παντελονάτο πρόεδρο»
Η επίσημη θέση του Άρη για το μέλλον του Σπιλέφσκι-«Διαβάζουμε διάφορα, δεν ισχύει τίποτα»
Η άποψη του Χαραλαμπίδη για τη μάχη του τίτλου-«Εκτιμώ ότι είναι 50-50»