ΒΙΝΤΕΟ: Το πέναλτι που έδειξε το VAR, η άμεση απάντηση και το επτάλεπτο της ανατροπής

Έστω και αν δεινοπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας, σε αγώνα που διεξήχθη για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με ένα εξαιρετικό γκολ από τον Οκριασβίλι, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, επιχείρησαν να φθάσουν στην ισοφάριση και το κατάφεραν στο 80΄της αναμέτρησης, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία.

Συγκεκριμένα, στο 79' ο Κυριάκος Χριστοδούλου πήγε στο VAR να εξετάσει περίπτωση πέναλτι για την ομάδα της Άχνας και κατά πόσον ο Σάβιτς έκανε χέρι.

Αφού εξέτασε τη φάση ο Κύπριος ρεφ, υπέδειξε την άσπρη βούλα, με τον Μάριο Ηλία να ευστοχεί και να κάνει το 1-1 για την ομάδα του δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Η απάντηση ήρθε στο 87' με τον Ανδρέα Καρώ. Μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά στην περιοχή του Εθνικού, ο Κύπριος άσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεπάκ, Καρώ, Σάβιτς, Πολυκάρπου, Σαμπάλα, Σόουζα, Νταουσβίλι (48′ Λουντεμό), Ντανίλο (42′ Εφραίμ), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια (78′ Σατσιάς).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Χριστοδούλου, Άδωνη, Περατικός, Χολ, Πηλέας, Φόλπρεχτ, Κ. Ηλία (72′ Ασούμπρε), Κουντόμπιακ, Ιωάννου (65′ Αμπντουλάγιεφ), Ζάκπα, Toλεμές (72′ Μ. Ηλία).

Σκόρερ: Οκριασβίλι 45+2′, 87′ Καρώ / Μ. Ηλία (πέναλτι) 81′

Κίτρινες: Σαμπάλα, Σατσιάς / Περατικός, Η. Χαραλάμπους.

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης