Αλάνθαστη η ΑΕΚ πέρασε και από το Παπαδόπουλος και έπιασε κορυφή

Τεράστιο διπλό κορυφής πέτυχε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης, στο μεγάλο ντέρμπι που διεξήχθη για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λάρνακας, σκόραρε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ένα στο δεύτερο, τα οποία ήταν αρκετά για να της χαρίσουν τη νίκη και το τρίποντο. Η ΑΕΚ επέστρεψε στην κορυφή με 17 βαθμούς, ενώ είναι η μόνη αήττητη ομάδα.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση έψαξε το γκολ, ωστόσο κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με εύστοχο πέναλτι του Λάζαρου. Η ήττα βρίσκει τον σύλλογο της Αμμοχώστου, στην 11η θέση με 6 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 35' ο Ιβάν Τρισκόφσκι, οποίος έφθασε τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 34΄ο Νικόλας Νεοκλέους υπέδειξε την άσπρη βούλα, για παράβαση του Κορρέα στον Εσπινόσα, με τον Σκοπιανό φορ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να γράφει το 1-0 στο 35'.

Στο 50' της αναμέτρησης, μετά από γύρισμα του Ακοράν, ο Άγγλος φορ σταμάτησε την μπάλα, γύρισε και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

Στις καθυστερήσεις ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος κατάφερε να μειώσει για την Ανόρθωση, από τα ένδεκα βήματα.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Καλτσάς (46′ Ντέλετιτς), Κορρέα (46′ Ιωάννου), Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα (60′ Κατσαράβα), Λάφερτι (73′ Χριστοφή).

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Τούμπας, Γκαρσία, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Ακοράν (64′ Φαράζ), Μάμας (85′ Γκονσάλες), Λέντες, Εσπινόσα (72′ Γκιούρσκο), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊρ (72′ Ρόμο).

Σκόρερ: 90' Λάζαρος / Τρισκόφσκι (πέναλτι) 35′, Ντάρμπισαϊρ 49′

ΒΙΝΤΕΟ: Αποκαλύψεις Τάνκοβιτς για τη φοβερή γκολάρα που έστειλε την Πάφο στον τελικό
Σόκαρε τον Απόλλωνα σε νεκρό χρόνο η Πάφος και πέταξε για τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε μέσω VAR ο Απόλλωνας και το γκολ που έφερε την έκρηξη στις κερκίδες
Το respect του Σπιλέφσκι στους Ομονοιάτες-«Όποτε φώναζε ο κόσμος της Ομόνοιας σηκωνόταν η τρίχα μου»
BINTEO: Με σβηστές μηχανές πήρε την πρόκριση στο τελικό η Ομόνοια και πάει να γράψει ιστορία
BINTEO: Το εντυπωσιακό κορεό που έφτιαξαν οι οπαδοί του Απόλλωνα στο ασφυκτικά γεμάτο Άλφαμεγα
BINTEO: Η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Κακουλλή που τους πέρασε όλους στο ΓΣΠ