Ο Γκόμεθ πήρε την μπουκιά από την Πάφο και χάρισε τον βαθμό στην Ομόνοια

Δραματικό φινάλε και από ένας βαθμό για Πάφο και Ομόνοια, σε αγώνα που διεξήχθη για την 15η αγωνιστική.

Οι γαλάζιοι της Πάφου, προηγήθηκαν στο 19' με γκολ του Όνι Βαλακάρι, ενώ η Ομόνοια προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκόμεθ σκόραρε και χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 9΄οι παίκτες της Ομόνοιας ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Φουρ, μετά από σέντρα του Γιόρντι Γκόμεθ, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης, Γιώργος Νικολάου και το VAR έκριναν ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 18’ Όνι Βαλακάρι, βρήκε χώρο και από τα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

Από το 38' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Κβίντα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, καθώς ήταν ο τελευταίος παίκτης και ανέκοψε τον Κακουλή που έφευγε στην αντεπίθεση.

Στο 94' ο αρχηγός της Ομόνοιας, Γιόρντι Γκόμεθ σκόραρε με κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας, η Πάφος έπιασε την Ανόρθωση στην 4η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια προσπέρασε τον ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στην 6η με 21.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Μπάιριτς, Κβίντα, Πάγιτς, Αουρέλιο, Φουρ (72′ Κοβάσεβιτς), Ντράγκομιρ, Πάνιτς, Ζάιρο (80′ Μπεριγκό), Βαλακάρι, Αμπντουσαλάμοφ (46′ Παλάσιος).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Λέζιακς, Ντίσκερουντ, Γκόμεθ, Παπουλής, Λοίζου, Ατιέμγουεν (78′ Ζαχαρίου), Κακουλλής.

Σκόρερ: Βαλακάρι 19′, Γκόμεθ 94'.

Κίτρινες: Πάνιτς, Κίκο

Αποβολές: Κβίντα 37′ (απευθείας κόκκινη)

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης