ΒΙΝΤΕΟ: Έκοψε τη φόρα του Απόλλωνα η ΠΑΕΕΚ, παιχνίδι (χ)ωρίς τρίποντο

Σε ισοπαλία 2 – 2 υποχρέωσε η ΠΑΕΕΚ το βράδυ της Τρίτης στο Μακάρειο στάδιο τον πρωτοπόρο του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε μόλις στο 3 λεπτό με γκολ του Αλμπάνη. Με μακρινή πάσα του Χάμπου Κυριάξου, ο Ντιγκινί έκανε κεφαλιά πάσα στον Χρίστο Αλμπάνη, ο οποίος αφού πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές, πέτυχε το 1-0 στην πρώτη φάση του Απόλλωνα. Πρόκειται για το τέταρτο γκολ του Αλμπάνη με τη φανέλα των γαλάζιων.

Η ΠΑΕΕΚ, πέρασε στην αντεπίθεση και στο 25ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη καλή της φάση. Με σέντρα του Δημητρίου από δεξιά, ο Βαρέλα που ήταν αμαρκάριστος εντός της περιοχής του Απόλλωνα, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, με τον πάγκο της ΠΑΕΕΚ να πανηγυρίζει έξαλλα.

Στο 57ο λεπτό ο Κυριάκος Χριστοδούλου, σφύριξε πέναλτι υπέρ της ΠΑΕΕΚ, ωστόσο στη συνέχεια με τη βοήθεια του VAR άλλαξε την απόφαση του, η οποία συνοδευόταν και με κόκκινη στον Αυλωνίτη.

Ο Αυλωνίτης, απρόσεκτα ανέτρεψε τον Βαρέλα που έβγαινε στην επίθεση, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι και να του δείχνει την κίτρινη κάρτα.

Στη συνέχεια, λόγω του ότι δεν ήταν ξεκάθαρη η εικόνα εάν το φάουλ ήταν εκτός ή εκτός της περιοχής, εξετάστηκε η φάση από το VAR, με τον Χριστοδούλου να σφυρίζει τελικά φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ενώ έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Αυλωνίτη.

Στο 81ο λεπτό η ΠΑΕΕΚ βγήκε μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή. Εννέα λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού και ένα λάθος της άμυνας του Απόλλωνα, τον αφήνει πίσω. Η ΠΑΕΕΚ βρέθηκε μπροστά όταν από σέντρα του Ντίας, ο Φραγκέσκου κέρδισε την κεφαλιά.

Λίγα λεπτά μετά και στο 90ο λεπτό, ο Απόλλωνα κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Φραγκέσκου, το οποίο ελέγχθηκε από το VAR.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Ομπανόρ, Τσόσιτς, Φραγκέσκου, Κούρος, Ράμος (76′ Χαραλάμπους), Ντίας, Μιλτς (76′ Νάντο), Βαρέλα (62′ Ενόχ), Νούνιτς (62′ Μπάμπιτς).

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (63′ Τζουμ), Χ. Κυριάκου (83′ Ογκεντά), Αυλωνίτης, Χαμάς, Κολ, Νογιόκ, Αλμπάνης (63′ Μαυρίας), Πίττας, Ίντζια (46′ Γιάνγκα), Ντιγκινί.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραισκάκης Μιχάλης

Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης