BINTEO: Θρίαμβος για Ανόρθωση, χαστούκι για ΑΠΟΕΛ και φωτιά στη βαθμολογία

Εκπληκτική εμφάνιση και σπουδαίο τρίποντο για την Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 4-1 του ΑΠΟΕΛ και ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Η ομάδα της Αμμοχώστου με τη νίκη της, σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση με 43 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα στους έξι βαθμούς.

• 6. Πάφος 36

Η Ανόρθωση μόλις στο 10΄προηγήθηκε με 2-0 στο ντέρμπι, ενώ στο 40' έκανε το 3-0. Στην επανάληψη με το αυτογκόλ του Σαμπάλα, η Κυρία έκανε το 4-0, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Ντονγκαλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Λάζαρος. Συγκεκριμένα, στο 3' ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα και ο Λάζαρος έγινε κάτοχος της μπάλας. Ακολούθως, ο Ελλαδίτης άσος σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Σαμπάλα, και με νέο σουτ την έστειλε την μπάλα στο πλεχτό του Σκουφέτ.

Στο 10' ο Ουάρντα με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 39' ο Μάριος Χριστοφόρου πήγε στο VAR για να ελέγξει κατά πόσον υπήρξε ανατροπή του Ουάρντα από τον Σάβιτς και ακολούθως υπέδειξε την άσπρη βούλα.  Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Λάζαρος, ο οποίος ήταν εύστοχος και έκανε το 3-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σκουφέτ, ωστόσο μετά από υπόδειξη του VAR, το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Νοβότνι.

Μετά από σέντρα του Ουάρντα, στο 55', ο Νοβότνι έκανε την κεφαλιά, ο Σκουφέτ απέκρουσε, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στον Σαμπάλα και πήγε στα δίχτυα.

Τέλος, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντονγκαλά με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (61′ Εσκοβάλ), Ρισβάνης, Κορρέα, Κορέια, Χριστοφή (72′ Ντέλετις), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα (72′ Χρυσόστομου), Χριστοδουλόπουλος (57′ Βρχόβετς), Νόβοτνι (57′ Ρουσιάς)

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ (46′ Βινίσιους), Σάβιτς (46′ Έσελινκ), Ζαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό (70′ Θεοδώρου), Οκριασβίλι (46′ Σατσιάς), Ντονγκαλά, Νατέλ, Κβιλιτάια (19′ Εφραίμ)

Νίκη Ανόρθωσης και ισοπαλία Άρη-Απόλλωνα-Τρεις αναμετρήσεις σήμερα
Έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας και πέτυχε την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση
Το ήθελαν και το προσπάθησαν και οι δύο όμως φεύγουν με ισοπαλία από το Αλφαμέγα Άρης και Απόλλων
ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)