Η ακτινογραφία της αγωνιστικής-Τα νέα δεδομένα στη βαθμολογία

O Απόλλωνας ήταν ο κερδισμένος του ντέρμπι της αγωνιστικής με την Ομόνοια και με την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο Πρωτάθλημα Cyta έφτασε στους εννέα βαθμούς ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση με τον Άρη. Σημαντική νίκη, την πρώτη της στο πρωτάθλημα, πέτυχε και η ΑΕΚ, επικρατώντας με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον αγώνα ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΛ (19:00) στο ΓΣΠ.

Χθες, ο Απόλλων νίκησε με 2-1 την Ομόνοια η οποία έμεινε στους τρεις βαθμούς. Ο Φελίπε με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια στο 14ο λεπτό με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν τα σε βάρος τους δεδομένα από τέρματα των Πίττα (63') και Ζράντι (83'). Ο Πίττας αστόχησε σε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στον άλλο αγώνα, η την πρώτη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ, κερδίζοντας εντός έδρας με 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα που είχε τις πρώτες τις απώλειες στο φετινό Πρωτάθλημα. Ο Σανχούρχο πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 45o λεπτό.

Το Σάββατο, ο Άρης νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τον ΑΠΟΕΛ και έκανε το 3 στα 3, ενώ ευρεία νίκη με 4-0 σημείωσε η Πάφος επί του Ακρίτα Χλώρακας ως τυπικά φιλοξενούμενη στο "Στέλιος Κυριακίδης".

Την Παρασκευή, η Δόξα κέρδισε στο Παραλίμνι την τοπική ομάδα με 2-1 και η Ανόρθωση την Καρμιώτισσα εκτός έδρας με 2-0.

Βαθμολογία: Άρης 3, Απόλλων 3, Πάφος 7, Ανόρθωση 6, Νέα Σαλαμίνα 6, ΑΕΚ 4, Δόξα 4, ΑΠΟΕΛ 4, Ακρίτας 3, ΕΝΠ 3, Ομόνοια 3,  ΑΕΛ 0 (2 ΑΓ.), Ολυμπιακός 0 (2 ΑΓ.), Καρμιώτισσα 0.

Πράσινη παράνοια για την Ομόνοια 29Μ-Ξεπέρασε τις 2.000 η προπώληση για το ντέρμπι τίτλου
Κέρδισε τη Σαλαμίνα και συνεχίζει τη μάχη η Δόξα-Επικράτησε του Εθνικού ο Οθέλλος
BINTEO: Η ανάλυση πίσω από την φωτοβολίδα του Τάνκοβιτς που ξέρανε τον Απόλλωνα-Στα 35 μέτρα με 85 χλμ
Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος