Πρώτη νίκη του Ακρίτα μετά από 11 αγωνιστικές-Κέρδισε με ανατροπή την ΕΝΠ

Την πρώτη του νίκη έπειτα από 11 αγωνιστικές πέτυχε ο Ακρίτας Χλώρακας κερδίζοντας με ανατροπή την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 2-1 σε αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Στέλιος Κυριακίδης για την πρεμιέρα της 12ης αγωνιστικής του παγκυπρίου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Το σκορ για την Ένωση άνοιξε στο 1ο λεπτό ο Ντιαβαρά με τον Άμπραχαμ να ισοφαρίζει με κτύπημα στο 14 και τον Γαβριήλ να πετυχαίνει την ανατροπή στο 38ο λεπτό. Στην επανάληψη η Ένωση άσκησε πίεση, αλλά η ομάδα της Χλώρακας κράτησε το υπέρ της σκορ. Σημειώνεται ότι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ένωση κέρδισε πέναλτι, το οποίο ακυρώθηκε μετά την παρέμβαση του VAR.

Έτσι, η ομάδα της Χλώρακας ανέβηκε στη 13η θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς, αφήνοντας στον πυθμένα τον Ολυμπιακό με έξι βαθμούς.