ΒΙΝΤΕΟ: Πήρε τη νίκη στο ντέρμπι και σκαρφάλωσε στη 2η θέση η ΑΕΚ

Μεγάλο τρίποντο για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα, σε αγώνα που διεξήχθη στην ΑΕΚ Αρένα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη της η ομάδα της Λάρνακας έφθασε τους 25 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι Λαρνακείς παραμένουν αήττητοι στην έδρα τους, καθώς μετρούν μόλις μια ισπαλία και έξι σερί νίκες.

Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού, παρέμεινε στους 19 βαθμούς και στο -10 από την πρωτοπόρο Πάφο.

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα και κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα.

Το χρυσό γκολ για την ΑΕΚ πέτυχε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Πονς. Ο Ισπανός άσος, με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς.

Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας είχε τις στιγμές του για να ισοφαρίσει, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό και γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι.

Η ταυτότητα του αγώνα

1' Σουτ από τον Νταμπό, η μπάλα έξω. Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα.

22' Καλή κυκλοφορία μπάλας από τον Απόλλωνα.

35' Δυνατό βολέ από τον Πίττα, απέκρουσε ο Πίριτς.

42' Εξετάστηκε φάση για χέρι του Βουκασίν, με τον Θεουλή να μην υποδεικνύει παράβαση, αν και η μπάλα φαίνεται να βρήκε στο χέρι του Σέρβου αμυντικού.

46' Προβάδισμα στο σκορ για την ΑΕΚ. Με σουτ από κοντινή απόσταση ο Πονς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς.

61' Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του Απόλλωνα, για ανατροπή του Νταμπό, «τίποτα» από VAR.

73' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με σουτ του Νταμπό.

75' Σουτ από τον Νταμπό, εντυπωσιακή επέμβαση από τον Πίριτς.

77' Ο Θεουλή απέβαλε τον Βούκασιν Γιοβάνοβιτς για φάουλ στον Τρισκόφσκι, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR, ο Κύπριος ρεφ ακύρωσε την κόκκινη και έδωσε επιθετικό φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Τρισκόφσκι.

88' Βολέ από τον Ροσάλες, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (87′ Μάμας), Άλτμαν (87′ Κάσας), Γκιούρτσο (73′ Σανχούρχο), Ασάντε (60′ Φαράζ), Λόπες (73′ Τρισκόφσκι).

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (83′ Φιλιώτης), Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Κολ, Σπόλιαριτς (68′ Χαμάς), Βα (68′ Χέντι), Ντιγκινί, Νταμπό (Ζράντι 83), Πίττας.

Σκόρερ: Πονς 46′

Κίτρινες: Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι / Μαυρίας, Ρομπέρζ