LIVE: Mειώνει η Σαλαμίνα με τον Φελίπε

Δύσκoλη εκτός έδρας αναμέτρηση πραγματοποιεί ο ΑΠΟΕΛ, που διασταυρώνει τα ξίφη του με τη Νέα Σαλαμίνα, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA.

Οι γαλαζοκίτρινοι, που βρίσκονται στην 3η θέση με 27 βαθμούς, διψούν για το τρίποντο, ώστε να παραμείνουν μια ανάσα από την κορυφή και σε τροχιά διεκδίκησης του τίτλου.

Από την άλλη, οι ερυθρόλευκοι, βρίσκονται στην 7η θέση με 16 βαθμούς και θέλουν τη νίκη, ώστε να καταφέρουν να εισέλθουν στην πρώτη εξάδα.

Πιο δυνατά μπήκε στο γήπεδο ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έψαξε νωρίς νωρίς το γκολ που θα τον βοηθούσε στην προσπάθειά του να πάρει το τρίποντο. Παρά την πίεση που έβαλε στη Νέα Σαλαμίνα, δεν κατάφεραν τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο να απειλήσουν την εστία του Μελίσσα.

O AΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει την ομάδα της Αμμοχώστου, όμως δεν κατάφερε στις ευκαιρίες που βρήκε να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ, αφού ο τερματοφύλακας Μελίσσας όσες φορές χρειάστηκε, κράτησε ανέπαφη την εστία του μέχρι το 37ο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ, βρήκε τελικά τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των ερυθρολεύκων, στο 37' με τον Μπλουμ έπειτα από μπαλιά από αριστερά.

Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από ατομική προσπάθεια του, ο Μαρκίνιος έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και σημείωσε το 0-2 για την ομάδα του.

Μείωσε στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα, με τον Φελίπε.

Μετά από μπαλιά στην περιοχή των γαλαζοκιτρίνων, ο Κλίμοβιτς τροφοδότησε τον Φελίπε που έπιασε ένα δυνατό σουτ, νικώντας τον Μπέλετς για το 1-2.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Σαλαμίνα: Μελίσσας, Άδωνη, Μάντζιεκ, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι, Φελίπε, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Μιγκελίτο, Λιμπόμπε, Κουμουρής, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας, Τιάγκο.

AΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο, Μάγκλιτσα, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Μαρκίνιος, Σαρφό, Ντογκαλά, Κοσταντίνοφ

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Ντιας.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης