Καλή χρονιά ο Αστέρας με τεσσάρα στον Πανθρακικό

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 4-0 επί του Πανθρακικού. Ο Απόστολος Γιάννου πέτυχε δυο τέρματα και έδειξε πως βρίσκει και πάλι τη φόρμα του, ενώ ο Ταξιάρχης Φούντας σκόραρε ένα γκολ που στο τέλος της σεζόν θα είναι υποψήφιο για το καλύτερο της χρονιάς.

Γήπεδο: "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης"

Διαιτητής: Καραντώνης

Βοηθοί: Καραγκιοζόπουλος, Πυλαρινός

Αστέρας (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Γκόιαν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Λανθαρότε (Τσοκάνης 78'), Φούντας, Φερνάντες (Δημούτσος 70'), Γιάννου (Παπαδόπουλος 80').

Πανθρακικός (Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Παπαγεωργίου, Μεχία, Χαβίτο (Βάτλερ 45'), Μάρτινς, Μελίσσης, Σερφά, Ντιγκινί, Λαδάκης (Μουδούρογλου 67'), Χασομέρης (Ίγκορ 57').

Γκολ: Γιάννου (σουτ 41'), (73' σουτ), Ιγκλέσιας (σουτ 63'), Φούντας (77' σουτ)

Κάρτες: Φούντας (κίτρινη 71')

Ανασκόπηση αγώνα
Ο Αστέρας μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά και έψαχνε το γκολ με τους ακραίους του. Μάλιστα στο Λανθαρότε θα μπορούσε να σκοράρει στο 13', όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 29ο λεπτό ο Σερφά έδιωξε πάνω στη γραμμή το γύρισμα του Λούι, ενώ στο 41ο λεπτό ήρθε το 1-0 για τους Αρκάδες.

Ο Γιάννου έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και ανέβηκε και ξεπέρασε όμορφα τον Μεχία και με υπέροχο σκαφτό πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα. Το ημίχρονο έκλεισε με λίγες, αλλά καλές στιγμές για τους γηπεδούχους.

Ασταμάτητος!
Η ομάδα του Βερβέτη μπήκε δυνατά και στην επανάληψη. Αρχικά ένα σουτ του Νίκο μπλόκαρε ο Αθανασιάδης, ενώ στη συνέχεια με τα πόδια έδιωξε πλασέ του Λανθαρότε. Την ίδια τύχη είχε και σουτ του Γιάννου που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Έλληνας τερματοφύλακας. Τελικά το 2-0 ήρθε στο 63ο λεπτό. Ο Ιγκλέσιας εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην περιοχή του Πανθρακικού και με εύκολο σουτ ολομόναχος διπλασίασε τα τέρματα των Αρκάδων.

Οι φιλοξενούμενοι παρέδωσαν... πνεύμα με αποτέλεσμα ο Αστέρας να πετύχει κι άλλα τέρματα. Αρχικά ο έκανε το 3-0 στο 73' με ωραίο πλασέ, ενώ στο 77ο λεπτό ο Φούντας με τρομερό σουτ-κεραυνό έγραψε το 4-0.  Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία καλή στιγμή για να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Ίγκορ στο 85', όμως ο Μπαντής σταμάτησε το σουτ του Βραζιλιάνου.

Η φάση του αγώνα
Μα φυσικά η γκολάρα του Φούντα στο 4-0. Εκπληκτικό σουτ από τον νεαρό μεσοεπιθετικό που έδειξε την κλάση του.

Ο διαιτητής
Δεν είχε πρόβλημα. Το παιχνίδι ήταν "εύκολο", αφού οι φιλοξενούμενοι δεν πίστεψαν σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης
Ο Απόστολος Γιάννου άνοιξε το σκορ και το δρόμο για τη νίκη. Πέτυχε ένα ακόμα γκολ.

Μας άρεσε
Επιτέλους ο Αστέρας... ξεμπούκωσε. Το είχαν ανάγκη οι Αρκάδες και ήρθε με το ξεκίνημα του 2016.

Δεν μας άρεσε
Λες και τα παράτησαν οι παίκτες του Πανθρακικού μετά το 1-0. Δεν πίστεψαν σε κανένα σημείο πως μπορούν να φύγουν με αποτέλεσμα από την έδρα του Αστέρα.

Κάργας: Αποτύχαμε σαν κοινωνία πιο πολύ χαρήκαμε που αποκλείστηκε η Εθνική
Κεκλεισμένων των θυρών ο τελικός κυπέλλου στην Ελλάδα στο Πανθεσσαλικό
Τα δεδομένα για τον Γιοβάνοβιτς και η απόφαση για τον προπονητή της Εθνικής Ελλάδος
Ο Ραούλ Μπράβο απαλλάχτηκε από την κατηγορία για στημένους αγώνες
Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης
Γιακουμάκης: Δέχτηκα άπειρες... ευχές, με καταρράκωσε που δεν κράτησα την υπόσχεση στην οικογένειά μου
Εξαιρετικά δύσκολη η παραμονή του Πογιέτ στον πάγκο της Ελλάδας
Σύσκεψη στην ΕΠΟ για τελικό Κυπέλλου στο Πανθεσσαλικό με Μπέο, Αλαφούζο, Καρυπίδη
Λουτσέσκου: Ποιητής του ποδοσφαίρου ο Κωνσταντέλιας