Ντέρμπι πάθους, 1-1 Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο

Πραγματικό ντέρμπι με ένταση, μπόλικο ξύλο, αποβολή, δύο υπέροχα γκολ, αλλά χωρίς νικητή έγινε στη Λεωφόρο. Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, αλλά αν υπάρχει κάποιος που δικαιούται να χαμογελά αυτός είναι ο Δικέφαλος, καθώς με την ισοπαλία-την οποία πήρε παίζοντας για περισσότερο από 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τζιόλη-είναι πλέον το φαβορί για την πρωτιά στα play offs.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κυριαρχία στον αγώνα, απόλυτα λογικά από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της κακής αντίδρασης του Τζιόλη στη φάση του 20΄ που έπεσε με τις τάπες πάνω στο καλάμι του Ζέκα. Ωστόσο, με εξαίρεση τον Μπεργκ που ήταν μόνιμη απειλή (σκόραρε και είχε και δοκάρι στο 77΄ ) για την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τις μεγάλες ευκαιρίες που θα έφερναν και ένα δεύτερο γκολ.

Βέβαια, όταν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με φοβερό σουτ του Σουηδού στο 46΄, είδαν τον ΠΑΟΚ να αντιδρά άμεσα και σε τρία λεπτά να ισοφαρίζει με εξίσου πανέμορφο γκολ του Χαρίση. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο τραυματισμός του Ζάιρο οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, που δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο τη διαχείριση του ματς από τον Ίβιτς, αλλά και το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έπαιζε φουλ επίθεση στο τελευταίο τέταρτο έχοντας και Μπουμάλ και Καλτσά στο παιχνίδι.
Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Λεωφόρου

Διαιτητής: Γιώργος Κύζας

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας, Γιάννης Τουμπακάρης

Τέταρτος διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης

Γκολ: Μπεργκ 46', Χαρίσης 49'

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μέστο, Ταυλαρίδης, Μολέντο, Νάνο, Κουτρουμπής (Καλτσάς 78'), Ζέκα, Αμπέντ (Μπουμάλ 60'), Βιγιαφάνιες, Λέτο, Μπεργκ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Λέοβατς, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Μακ (Ζάιρο 59'/Σκόνδρας 68'), Ροντρίγκες (Μυστακίδης 78'), Αθανασιάδης.

Κάρτες: Κουτρουμπής 37', Μαλεζάς 52', Ταυλαρίδης 85', Τζαβέλλας 85'

Κόκκινες: Τζιόλης 20'

Πάει πίσω το πρωτάθλημα, προς αναβολή ο τελικός του Κυπέλλου στην Ελλάδα
Respect και στους τρεις, αξίζετε να το ζείτε!
Μασούρας: Για όλα αυτά τα χαμένα ματς του Ολυμπιακού στο 90’, για τη Γιουβέντους, τον Τζέραρντ, το Ριαθόρ
Μαρινάκης σε Φορτούνη: Θα πάτε για πολλά εκατομμύρια εσείς
Οι αποδόσεις κατάκτησης του Conference League
Κωνσταντής Τζολάκης... Ο 21χρονος φοιτητής του Πανεπιστημίου που σόκαρε την Ευρώπη
BINTEO: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του μετά από τις τρεις αποκρούσεις πέναλτι
Δεν παίζει στο πρώτο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ο Μαρτίνες
BINTEO: Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί του Πρίντεζη για την πρόκριση του Ολυμπιακού
Το φυλαχτό του πατέρα του Τζολάκη στη διαδικασία των πέναλτι-«Πήραμε μαζί την πρόκριση»