Ήττα για Κυριάκο Παπαδόπουλο στο ντεμπούτο του

Ο Πολ-Ζορζ Ντεπ ήταν αρκετά γρήγορος για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, έτσι στο 82ο λεπτό έκανε την ασίστ στον Μάριο Γκόμεθ και το Αμβούργο στο ντεμπούτο του Έλληνα αμυντικού ηττήθηκε στην έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-0).
Με τον Γιαρόσλαβ Ντρόμπνι να έχει αποβληθεί απ'το 39ο λεπτό η Βέρντερ δεν άντεξε και ηττήθηκε 1-2 απ'τη Ντόρτμουντ στη Βρέμη, η Σάλκε με τέρμα του Μπούργκσταλερ στο 92' επικράτησε της Ίνγκολστατ (1-0), ενώ στο 0-0 έμειναν Ντάρμστατ και Γκλάντμπαχ.
Η Χόφενχαϊμ νίκησε 2-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, έτσι ολοκλήρωσε αήττητη τον πρώτο γύρο της Bundesliga. Να θυμίσουμε πως προπονητής της Χόφενχαϊμ είναι ο 29άχρονος, Γιούλιαν Νάγκελσμαν.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Φράιμπουργκ - Μπάγερν 1-2 (4' Χάμπερερ / 35', 90+1' Λεβαντόβσκι)

Σάββατο
Σάλκε - Ίνγκολστατ 1-0 (92' Μπούργκσταλερ)
Βόλφσμπουργκ - Αμβούργο 1-0 (82' Μάριο Γκόμεθ)
Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 0-2 (47' Βάγκνερ, 64' Κράμαριτς)
Βέρντερ - Ντόρτμουντ 1-2 (59' Μπάρτελς / 5' Σέρλε, 71' Πίστσεκ)

18. Ντάρμστατ 9

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)
**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)
***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga
****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Ο Αντσελότι προανήγγειλε την επιστροφή του Κουρτουά
Σλοτ: Θέλω να γίνω προπονητής της Λίβερπουλ, αισιόδοξος πως θα συμφωνήσει με τη Φέγενορντ
Εμφατικό πέρασμα τίτλου της Σίτι από το Μπράιτον
Τέλος η σεζόν για τον Ένζο Φερνάντες
Σχεδιάζει να αντικαταστήσει τον Εμπαπέ με τον Τιράμ η Παρί Σεν Ζερμέν
Ποδοσφαιριστές στη Βραζιλία έκαναν τους... νεκρούς για να τιμήσουν τον πρόεδρο τους που έχει γραφείο κηδειών
Λαπόρτα: Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω πως ο Τσάβι συνεχίζει στο τιμόνι της Μπαρτσελόνα