Ο Ιγκουαΐν «σώπασε» τη Νάπολη

Οι προετοιμασίες είχαν αρχίσει από νωρίς, τα πανό και τα πλακάτ με το "71" είχαν ετοιμαστεί, ωστόσο το ίδιο συνέβη και από την αντίπερα όχθη. Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν πρόλαβε να υποβληθεί σε μικροεπέμβαση στο δάχτυλο του χεριού τη Δευτέρα, να βρεθεί στην αποστολή της Γιουβέντους, να μπει στην ενδεκάδα, να σημειώσει το μοναδικό τέρμα του αγώνα και να "σιγήσει" ξανά το παθιασμένο εναντίον του κοινό του Σαν Πάολο στη νίκη 1-0 επί της Νάπολι.

Το ντέρμπι τίτλου της 14ης αγωνιστικής της Serie A βρήκε νικητές τους "μπιανκονέρι" που πλησίασαν στον πόντο τους "παρτενοπέι" και έδειξαν ότι παραμένουν το φαβορί για την κατάκτηση του έκτου σερί σκουντέτο.

Το παιχνίδι ήταν έντονο από το 1ο λεπτό, με τον Ιγκουαΐν να χάνει την πρώτη ευκαιρία, στην οποία τον νίκησε ο Πέπε Ρέινα. Στο 12ο λεπτό, σε μία γρήγορη επίθεση των "μπιανκονέρι", βρέθηκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0, κάνοντας χειρονομίες προς το κοινό που τον αποδοκίμαζε κατά τους πανηγυρισμούς του.

Η Νάπολι δεν αντέδρασε με εξαίρεση ένα σουτ του Χοσέ Καγεχόν που έδιωξε σε κόρνερ ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν κι ενώ τα νεύρα άγγιξαν το "κόκκινο" μεταξύ του Ιγκουαΐν και του ηγέτη των Ναπολιτάνων, Λορέντζο Ινσίνιε, που του ζητούσε τον λόγο για τους πανηγυρισμούς.

Κάποια εκατέρωθεν σουτ δεν είχαν τύχη, μία κεφαλιά του Ντρις Μέρτενς ανάγκασε ξανά τον Μπουφόν να επέμβει στο 32', ενώ ο Πάουλο Ντιμπάλα είχε κι αυτός μια καλή στιγμή στην κόντρα.

Ο Μαουρίτσιο Σάρι δεν προχώρησε σε αλλαγές στην ανάπαυλα, αλλά οι "παρτενοπέι" δεν βελτιώθηκαν και πλην ενός διαγώνιου σουτ του Χοσέ Καγεχόν, δεν είχαν να επιδείξουν τίποτα πλην ανούσιας πίεσης στα πρώτα λεπτά.

Οι Πιοτρ Ζιελίνσκι, Κριστιάν Μάτζιο και Αντάμ Ουνάς δεν έφεραν αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, ενώ οι Κλάουντιο Μαρκίζιο, Χουάν Κουαδράδο και αργότερα Αντρέα Μπαρτζάλι "κλείδωσαν" ακόμη περισσότερο την εστία του Μπουφόν.

Μάλιστα, η Γιουβέντους έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του 2ου μέρους, όταν ο Μπλεζ Ματουιντί έπιασε σουτ από τη μικρή περιοχή με την μπάλα να σκάει, αλλά ο Ρέινα με ενστικτώδη απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

Το 1-0 για τη "γηραιά κυρία" έμεινε μέχρι τέλους και πλέον η κούρσα του πρωταθλήματος πήρε μία διαφορετική τροπή.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Ρόμα - ΣΠΑΛ 3-1 (19' Τζέκο, 32' Στρούτμαν, 53' Πελεγκρίνι / 55' Βιβιάνι)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Πηγή: sport24.gr

BINTEO: Η Τράμπζονσπορ... ρίχνει λάδι στη φωτιά κατηγορώντας παίκτες της Φενέρμπαχτσε
«Αν τιμωρηθούν οι παίκτες μας θα αποχωρήσουμε από το πρωτάθλημα κι ας υποβιβαστούμε»
Η Ομοσπονδία της Αργεντινής επιβεβαίωσε την απουσία του Μέσι στα φιλικά στις ΗΠΑ
Πριν γίνει «μερένχε», ο Εμπαπέ μπορεί να μπει δυνατά στην κουβέντα για τον Γάλλο GOAT
Αποχωρεί το καλοκαίρι από τη Φούλαμ και αναλαμβάνει την εθνικής της Γουινέας-Μπισάου ο Μπόα Μόρτε
Ένας τραυματισμός στον αστράγαλο βάζει τέλος στο απίθανο σερί του Γκριζμάν με την εθνική Γαλλίας
Η ανακοίνωση-απάντηση της Νότιγχαμ Φόρεστ για την τιμωρία αφαίρεσης βαθμών που της επιβλήθηκε
Επίσημο: Νέος προπονητής της Λάτσιο ο Τούντορ
Oρίστηκε για τις 4 Ιουνίου η δίκη των οκτώ κατηγορουμένων για τον θάνατο του Μαραντόνα