«Τελείωσε» τη Ρόμα, μπρα ντε φερ με Νάπολι! (vid)

Η μεγάλη νικήτρια του σπουδαίου ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Serie A ήταν η Γιουβέντους. Στο κατάμεστο Allianz Stadium νίκησε 1-0 τη Ρόμα, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 18ο λεπτό με κοντινή προβολή ο κεντρικός της αμυντικός, Μπενατιά.

Είχε προηγηθεί κόρνερ του Πιάνιτς, καρφωτή κεφαλιά του Κιελίνι που "έβγαλε" ο Άλισον, αλλά και σουτ του σκόρερ, το οποίο επίσης απέκρουσε ο Βραζιλιάνος με τη βοήθεια του δοκαριού. Η μπάλα όμως δεν έκανε το χατίρι στον γκολκίπερ των "τζαλορόσι", καθώς ο Μαροκινός πήρε το ριμπάουντ και τη δεύτερη φορά δεν αστόχησε.

Η Ρόμα προσπάθησε να ισοφαρίσει και στο 27' έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν από το γύρισμα του Περότι από δεξιά, το πλασέ του Ελ Σααραουί απέκρουσε ο Στσέζνι. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά τις ευκαιρίες, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά, τις έχανε η Γιούβε. Στο 54' και στο 67' ο Ιγκουαΐν και στο 66' ο Άλεξ Σάντρο απέτυχαν να παραβιάσουν για δεύτερη φορά την εστία της Ρόμα.

Στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα του Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο κυριάρχησε. Όσο περνούσε η ώρα έκλεισε τους "μπιανκονέρι" στο μισό γήπεδο και στο 71' ο Τζέκο αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 80' ο Φλορέντσι είχε δοκάρι σε προβολή, από εξαιρετική μπαλιά του Ντε Ρόσι, ενώ στο 92' η Γιουβέντους πήγε να "καθαρίσει" το ματς, όταν ο Πιάνιτς που έφυγε στην κόντρα επίθεση έκανε σουτ, το οποίο προσέκρουσε στο οριζόντιο.

Ώσπου στο 94' η Ρόμα έχασε μια απίστευτη ευκαιρία να φύγει με τον βαθμό από το Τορίνο. Λάθος της άμυνας της Γιουβέντους, ο Σικ που είχε μπει αλλαγή έφυγε μόνος απέναντι στον Στσέζνι, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Τσέχου. Ήταν τέτοια μοναδική φάση, που στο τέλος του ματς ο Ναϊνγκολάν ξέσπασε κατά του συμπαίκτη του για τη χαμένη ευκαιρία.

Νέο κάζο για τη Μίλαν
Φαίνεται πως η νίκη με 2-1 επί της Μπολόνια ήταν απλά μία παρένθεση. Η απόφαση για ritiro μέσα στην εβδομάδα δεν βοήθησε τη Μίλαν να βελτιώσει την εικόνα της, με αποτέλεσμα να γνωρίσει ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά με 2-0 απ' την Αταλάντα στο "Σαν Σίρο" για την 18η αγωνιστική της Serie A.

Οι "ροσονέρι" εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, με συνέπεια να φύγουν με κατεβασμένα τα κεφάλια για δεύτερο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος, ύστερα απ' την ήττα με 3-0 απ' τη Βερόνα. Η ομάδα του Μπέργκαμο άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Μπράιαν Κριστάντε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Τζανλουίτζι Ντοναρούμα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα του παιχνιδιού, κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά οι "νερατζούρι" βρήκαν κενούς χώρους και "χτύπησαν" στην κόντρα επίθεσης, φτάνοντας σε δεύτερο γκολ στο 71' με τον νεοεισελθόντα Γιόσιπ Ίλιτσιτς. Στο συγκεκριμένο σημείο η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά απ' τα καρέ του Μπερίσα, με την Αταλάντα να φεύγει νικήτρια απ' το Μιλάνο και να μπαίνει δυνατά στη μάχη της Ευρώπης.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Κιέβο - Μπολόνια 2-3 (32' Ινγκλέζε, 85' Κατσατόρε / 4' και 90' Ντέστρο, 50' Βέρντι)
Κάλιαρι - Φιορεντίνα 0-1 (82' Μπαμπακάρ)
Σάββατο
Λάτσιο - Κροτόνε 4-0 (56' Ζορντάν Λουκακού, 78' Ιμόμπιλε, 86' Λούλιτς, 89' Φελίπε Άντερσον)
Τζένοα - Μπενεβέντο 1-0 (92' πέν. Λαπαντούλα)
Νάπολι - Σαμπντόρια 3-2 (16' Αλάν, 33' Ινσίνιε, 39' Χάμσικ / 2' Γκαστόν Ραμίρες, 27' πέν. Κουαλιαρέλα)
Σασουόλο - Ίντερ 1-0 (34' Φαλτσινέλι)
ΣΠΑΛ - Τορίνο 2-2 (42' Βιβιάνι, 69' πέν. Αντενούτσι / 1' και 10' Ιάγο Φαλκέ)
Ουντινέζε - Βερόνα 4-0 (27' και 68' Μπάρακ, 44' Βίντμερ, 80' Λαζάνια)
Μίλαν - Αταλάντα 0-2 (32' Κριστάντε, 71' Ίλιτσιτς)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)