Ξανά κορυφή με Μαχρέζ για τους «πολίτες»

Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι συγκρούστηκαν στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Premier League, με τους "πολίτες" να φτάνουν στην 6η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα και μάλιστα δίχως να δεχθούν τέρμα σε αυτό το διάστημα. Επιστρέφοντας με αυτό τον τρόπο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από λάθος του Τρίπιερ, ο Στέρλινγκ σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μαχρέζ και μόλις στο 6' η Σίτι πήρε προβάδισμα στο "Wembley". Το ματς είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου θα μπορούσε κάλλιστα να σημειωθεί ένα ακόμη τέρμα για κάθε ομάδα.

Οι "πολίτες" του Πεπ Γκουαρδιόλα πήγαν στην ανάπαυλα με το μίνιμουμ προβάδισμα και διατηρούσαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά δεν "σκότωναν" το ματς.

Έτσι οι "Spurs" είχαν την ευκαιρία να πιέσουν στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως στην μεγαλύτερη ευκαιρία που δημιούργησαν ο Λαμέλα σημάδεψε άουτ ολομόναχος προ του Έντερσον στο 80', με τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο να ευθύνεται εν μέρει για την αστοχία του Αργεντίνου.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Μάντσεστερ Σίτι να σκαρφαλώνει ξανά στους 26 βαθμούς, όπου υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Λίβερπουλ.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ποτσετίνο): Λορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντεμπελέ (75' Ντέλε Άλι), Ντάιερ (67' Γουίνκς), Λούκας Μόουρα (81' Έρικσεν), Σισοκό, Λαμέλα, Κέιν.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Μεντί, Φερναντίνιο, Μπεράρντο Σίλβα, Νταβίδ Σίλβα (89' Κομπανί), Μαχρέζ (90+2' Γκαμπριέλ Ζεζούς), Στέρλινγκ, Αγκουέρο (71' Ντε Μπράινε).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:
Λίβερπουλ - Κάρντιφ 4-1 (10' Σαλάχ, 66', 87' Μανέ, 84' Σακίρι / 77' Πέτερσον)
Γουότφορντ - Χάντερσφιλντ 3-0 (11' Περέιρα, 19' Ντεουλοφέου, 80' Σαξές)
Φούλαμ - Μπόρνμουθ 0-3 (14' πεν., 85' Γουίλσον, 71' Μπρουκς)
Μπράιτον - Γουλβς 1-0 (48' Μάρεϊ)
Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ 0-0
Λέστερ - Γουέστ Χαμ 1-1 (89' Εντιντί / 20' Βαλμπουενά)
Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 2-2 (45+1' πεν., 83' πεν. Μιλιβόγεβιτς / 52 Τζάκα, 56' Ομπαμεγιάνγκ)
Μπέρνλι - Τσέλσι 0-4 (22' Μοράτα, 57' Μπάρκλεϊ, 63' Γουίλιαν, 93' Λόφτους-Τσικ)
Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (6' Μαχρέζ)
Πηγή: sport24.gr

Τζέκο: Τα πέναλτι είναι μία ειδική διαδικασία, εμείς δεν ήμασταν τυχεροί
Πρόστιμο στην Μπαρτσελόνα για τη ρατσιστική συμπεριφορά των οπαδών της
Είπε αντίο στην Ευρώπη o ΠΑΟΚ με κέρδη άνω των 10 εκατομμυρίων ευρώ
Τα highlights από τη μεγαλειώδη πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε
Πρόκριση για Ρόμα, Λεβερκούζεν, Μαρσέιγ και Αταλάντα στα ημιτελικά του Europa League
Οι ημερομηνίες των αγώνων του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα για τα ημιτελικά του Conference
Μεγάλη πρόκριση η Ρόμα, ακάθεκτη για κούπα η Λεβερκούζεν και εκτός Ευρώπης η Λίβερπουλ