Θρίαμβος στο "Ολίμπικο" με Ικάρντι

H Λάτσιο υποδέχθηκε την Ίντερ στο "Olimpico" για την τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Serie A και οι "νερατζούρι" πέρασαν θριαμβευτικά με 3-0 από την ιταλική πρωτεύουσα.

Στο 28ο λεπτό ο Λουίζ Φελίπε δεν μπόρεσε ν' απομακρύνει την μπάλα στην προσπάθεια του Βεσίνο κι ο Ικάρντι νίκησε από κοντά τον Στρακόσα, ανοίγοντας το σκορ. Στο 41ο λεπτό, ο Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς με εξαιρετικό εκτός περιοχής σουτ ύστερα από απομάκρυνση της μπάλας σε εκτέλεση κόρνερ έκανε το 0-2.

Το τελικό σκορ (0-3) διαμόρφωσε ο Αργεντινός επιθετικός στο 70ό, όταν ο Ζοάο Μάριο έφυγε στην αντεπίθεση, του μεταβίβασε την μπάλα στα δεξιά, εκείνος απέφυγε τον Λούλιτς και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε για δεύτερη φορά ο ίδιος (και τρίτη συνολικά η ομάδα του τον Στρακόσα).

Η ομάδα του Μιλάνου με αυτή τη νίκη έπιασε στη δεύτερη θέση της Νάπολι κι αμφότερες συνεχίζουν στο κυνήγι της πρωτοπόρου Γιουβέντους, από την οποία απέχουν έξι βαθμούς.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μάρουσιτς, Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Ράντου (78' Μπάστος), Λούλιτς, Μπάντελ (34' Κατάλντι), Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ιμόμπιλε, Καϊσέδο (69' Κορέα).
ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Βρσάλκο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Βεσίνο (87' Γκαλιαρντίνι), Μπρόζοβιτς, Ζοάο Μάριο (57' Μπόρχα Βαλέρο), Πολιτάνο (88' Πολιτάνο), Ικάρντι, Πέρισιτς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
Σάββατο 27 Οκτωβρίου
Αταλάντα - Πάρμα 3-0 (55' αυτ. Γκαλιόλο, 72' Παλομίνο, 80' Μαντσίνι)
Έμπολι - Γουβέντους 1-2 (28' Καπούτο, 54' πεν. 70' Κριστιάνο Ρονάλντο)
Τορίνο - Φιορεντίνα 1-1 (13' αυτ. Λαφόντ / 2' Μπενάσι)
Κυριακή 28 Οκτωβρίου
Σασουόλο - Μπολόνια 2-2 (17' Μάρλον, 85' πεν. Μπόατενγκ / 2' Παλάσιο, 56' Εμπαγέ)
Κάλιαρι - Κιέβο 2-1 (15' Παβολέτ, 59' Κάστρο / 79' Στεπίνσκι)
Τζένοα - Ουντινέζε 2-2 (32' πεν. Ρομούλο, 67' Ρομέρο / 65' Λαζάνια, 70' Ντε Πάουλ)
SPAL - Φροζινόνε 0-3 (40' Χίμπσα, 53' Τσάνο, 89' Πιναμόντι)
Μίλαν - Σαμπντόρια 3-2 (17' Κουτρόνε, 36' Ιγκουαΐν, 62' Σούσο / 21' Σαπονάρα, 31' Κουαλιαρέλα)
Νάπολι - Ρόμα 1-1 (90' Μέρτενς / 14' Ελ Σααραουί)