Η Ολλανδία «σκούπισε» τη Γαλλία και πάει για τελικό με Γερμανία (όλα τα αποτελέσματα)

Μία Ολλανδία για να την πιεις στο ποτήρι είναι αυτή που έχει φτιάξει ο Ρόναλντ Κούμαν και η οποία δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση τα απογοητευτικά σύνολα που απέτυχαν να πάρουν την πρόκριση στις δύο τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις: το Euro 2016 και το Μουντιάλ του 2018.

Λίγο καιρό μετά το εμφατικό 3-0 επί της Γερμανίας στο Άμστερνταμ, οι «οράνιε» υπέταξαν το βράδυ της Παρασκευής και την Γαλλία, την οποία νίκησαν με 2-0 και διεύρυναν σε 15 ματς το εκπληκτικό αήττητο που έχουν όταν αγωνίζονται στο «Ντε Κάιπ» του Ρότερνταμ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως στο 44' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Βαϊνάλντουμ μέσα από την περιοχή (πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Λορίς σε σουτ του Μπάμπελ) και στο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν ολοκληρωτικά.

Ουσιαστικά, από το 60' και μετά υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, με την Ολλανδία να σφυροκοπεί τη γαλλική εστία και τον αρχηγό της Τότεναμ να κατεβάζει τα ρολά σε ουκ ολίγες περιπτώσεις.

Στο 62' ο Λορίς σταμάτησε διπλή προσπάθεια του Ντέμφρις (πρώτα απέκρουσε την κεφαλιά του και μετά έδιωξε σε κόρνερ σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή), ακολούθησαν τρεις επεμβάσεις του μέσα σε τρία λεπτά (73' 74' 75') απέναντι στον ασταμάτητο καθόλη τη διάρκεια του ματς Μέμφις Ντεπάι, ενώ στο 94' είπε όχι στον Ντε Γιονγκ.

Στο 95' ωστόσο ο Σισοκό υπέπεσε σε πέναλτι στον Ντε Γιονγκ και ο Ντεπάι διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με εκτέλεση αλά Πανένκα, με την Ολλανδία να έχει πλέον τη χρυσή ευκαιρία την Δευτέρα (19/11) να προσπεράσει την Γαλλία και να πάρει εκείνη το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αυτό που χρειάζεται να κάνει για να το καταφέρει είναι να μη χάσει στην "Βέλτινς Αρένα" από την Γερμανία, η οποία θα είναι βαθμολογικά αδιάφορη αφού έχει ήδη υποβιβαστεί στην League B.

Όσον αφορά στα άλλα ματς, ξεχωρίζει η εκτός έδρας νίκη της Δανίας με 2-1 επί της Ουαλίας και το 4-1 της Σλοβακίας επί της Ουκρανίας (που δεν χάνει πάντως την πρωτιά στον όμιλο), καθώς και το εμφατικό 6-2 της Αρμενίας στην έδρα του Γιβραλτάρ, με τον επιθετικό των Chicago Fire, Γιούρα Μοβσισγιάν, να πετυχαίνει τέσσερα γκολ, εκ των οποίων τα τρία μέσα σε επτά λεπτά!

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Ολλανδία - Γαλλία 2-0 (44' Βαϊνάλντουμ, 96' πεν. Ντεπάι)
Σλοβακία - Ουκρανία 4-1 (6' Ρούσνακ, 26' Κούτσκα, 52' Ζρέλακ, 61' Μακ / 47' Κονοπλιάνκα)
Ουαλία - Δανία 1-2 (90' Μπέιλ / 42' Γιόργκενσεν, 88' Μπράιτγουεϊτ)
Κύπρος - Βουλγαρία 1-1(24' Ζαχαρίου / 89' πεν. Ντιμιτρόφ)
Σλοβενία - Νορβηγία 1-1 (9' Βέρμπιτς / 85' Γιόνσεν)
Γιβραλτάρ - Αρμενία 2-6 (10' Ντε Μπαρ, 78' Πρίστλι / 27', 48' 52' 54'  Μοβσισγιάν, 66' Καρτασιάν, 94' Καραπετιάν)
Λίχτενσταϊν - Σκόπια 0-2 (53' Μπάρντι, 91' Νεστορόβσκι)