Αγγλία και Γαλλία να τις πιεις στο ποτήρι!

Απο πέντάρα σε πεντάρα πετάει η Αγγλία του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ, που φωνάζει ότι έχει αλλάξει επίπεδο και χορταίνει μπάλα σε κάθε της εμφάνιση. Μετά την Τσεχία, αυτή τη φορά σε ρόλο κομπάρσου το Μαυροβούνιο που για 30 λεπτά πίστεψε ότι θα κάνει την έκπληξη.

Το γκολ του Βέσοβιτς έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως τα λιοντάρια ήταν καταιγιστικά, δεν είχαν διάθεση για αστεία. Με ηγέτη τον Μπάρκλεϊ, ο οποίος είχε ασίστ για το 1-1 και πέτυχε για πρώτη φορά δύο τέρματα με την φανέλα της Εθνικής, οι Άγγλοι γύρισαν το ματς εν ριπή οφθαλμού, με τους συνήθεις υπόπτους Κέιν και Στέρλινγκ να κάνουν το κομμάτι τους για να φτάσει το σκορ στο 1-5.

Γαλλία από άλλο ανέκδοτο

Στο «Σταντ Ντε Φρανς» η αντίσταση των Ισλανδών κράτησε περίπου 70 λεπτά. Οι «τρικολόρ» είχαν ανοίξει το σκορ νωρίς με τον Ουμτιτί (12’) με τους «ψαράδες» να είναι μέσα στο παιχνίδι και να κάνουν επιθετικές αλλαγές. Αυτό γύρισε μπούμερανγκ, αφού οι Γάλλοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, βρήκαν άλλα τρία γκολ με Ζιρού, Μπαπέ, Γκριεζμάν και έφτασαν στο 4-0, απέναντι στους Σκανδιναβούς που είχαν για 90 λεπτά τον στόπερ του ΠΑΟΚ, Ίνγκασον.

Δεύτερη γκέλα για Πορτογαλία

Την ίδια ώρα στην Λισσαβώνα, οι Πορτογάλοι υπέστησαν διπλό σοκ. Από την μία, έχασαν τον Κριστιάνο Ρονάλντο από το πρώτο μέρος με μυϊκό τραυματισμό, από την άλλη διπλασίασαν τις εντός έδρας γκέλες τους, αφού μετά το 0-0 απέναντι στην Ουκρανία ήρθε το 1-1 με την Σερβία.

Οι «πλάβι» προηγήθηκαν μάλιστα με πέναλτι του Τάντιτς, για να ισοφαρίσει η ομάδα του Φερνάντο Σάντος με μαγικό γκολ του Ντανίλο Περέιρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της δεύτερης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Euro 2020.