Europa League: Ξεκάθαρο πλεονέκτημα για τέσσερις! (αποτελέσματα)

Δίχως νίκη φιλοξενούμενης ομάδας ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες για την προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Το σημαντικότερο προβάδισμα εν όψει των δεύτερων αναμετρήσεων απέκτησαν οι Άρσεναλ και Μπενφίκα, οι οποίες πανηγύρισαν εντός έδρας νίκες απέναντι σε Νάπολι και Φρανκφούρτη αντιστοίχως.

Στο «Έμιρεϊτς» οι Λονδρέζοι επικράτησαν των «παρτενοπέι» με 2-0, το οποίο διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και παρέμεινε μέχρι τέλους, μολονότι -ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο- και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν.

Στο «Ντα Λουζ» η Μπενφίκα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και προηγήθηκε της Άιντραχτ στην ίδια φάση (20'), είδε τον θαυματουργό πιτσιρικά Ζοάο Φελίξ να κάνει σεφτέ στα γκολ στην τρέχουσα διοργάνωση σημειώνοντας χατ τρικ, ωστόσο το τέρμα του νεοεισελθόντος Πασιένσια αφήνει περιθώρια ελπίδας στους Γερμανούς εν όψει της ρεβάνς.

Στον ισπανικό εμφύλιο η Βαλένθια με γκολ του Βας στο 90' και του Γκέντες στο 93' επιβλήθηκε εκτός έδρας 3-1 της Βιγιαρεάλ, ενώ στην Πράγα η Τσέλσι επικράτησε 1-0 της Σλάβια χάρη σε τέρμα του Αλόνσο στο 86'.

Υπενθυμίζεται ότι τα δεύτερα παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 18 Απριλίου.

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2018/19
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - Πρώτοι αγώνες
Άρσεναλ - Νάπολι 2-0 (15’ Ράμσεϊ, 25’ αυτ. Τορέιρα)
Μπενφίκα - Φρανκφούρτη 4-2 (21’, 43’, 54’ Φέλιξ, 50’ Ντίας / 40’ Γιόβιτς, 75’ Πασιένσια)
Βιγιαρεάλ - Βαλένθια 1-3 (36’ πέν. Καθόρλα / 6’, 93' Γκέντες, 90' Βας)
Σλάβια Πράγας - Τσέλσι 0-1 (86' Αλόνσο)

Αήττητη πρωταθλήτρια η Μπάγερν Λεβερκούζεν, όνειρα Ευρώπης για τη Χάιντενχαϊμ
Το αποχαιρετιστήριο μήνυμα του Κλοπ στους οπαδούς της Λίβερπουλ
Το επιβεβαίωσε ο Σλοτ-«Ναι θα είμαι προπονητής στη Λίβερπουλ»
Αποχωρεί ο Ελνένι από την Άρσεναλ
Πλήγμα με Ίσκο στην εθνική Ισπανίας-Χάνει το Euro 2024
To πήρε απόφαση ο Μόντριτς-Υπογράφει επέκταση με την Ρεάλ
Η Μίλαν βρήκε τον εκλεκτό της για την άκρη του πάγκου
Στο μεταγραφικό στόχαστρο της Γιουνάιτεντ ο 18χρονος Λένι Γιορό
Γκουαρντιόλα: Περιμένω το ματς με την Γουέστ Χαμ να εξελιχθεί όπως αυτό με την Βίλα το 2022