Ματσάρα στη Μαδρίτη με νικητές τους «ροχιμπλάνκος»

Μεγάλο ματς είχαμε στο "Wanda Metropolitano" ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και την Βαλένθια με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-2 και να δίνουν έτσι παράταση στην στέψη της Μπαρτσελόνα (οι μπλαουγκράνα χρειάζονται τρεις βαθμούς για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα).

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Σιμεόνε με τον Χουανφράν να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα της Βαλένθια δεν αντέδρασε σωστά και με κοντινή προβολή ο Μοράτα στο 9' άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο.

Στο 20' γκολ και πάλι του Μοράτα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, με τη Βαλένθια να φέρνει το ματς στα ίσα στο 36'. Ο Σάντι Μίνα έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή, απέφυγε τον Γκοδίν και Σάβιτς και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκαμεϊρό ο οποίος έκανε από κοντά το 1-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την Ατλέτικο να ανακτά το προβάδισμα στο 49'. Ο Λεμάρ από τα αριστερά έκανε την σέντρα με τον Γκριεζμάν από κοντά με κεφαλιά να κάνει το 2-1. Η Βαλένθια κατάφερε να φέρει εκ νέου το ματς στα ίσα στο 77'. Μετά από σουτ του Γκαμεϊρό η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σαούλ με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα μετά και τη βοήθεια του VAR. O Παρέχο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-2 για την ομάδα του.

Η χαρά των νυχτερίδων κράτησε λίγο αφού στο 81' η γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στην νίκη. Ο Κορέα έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Ουέσκα - Έιμπαρ 2-0 (54' Γκαγέγο, 57' Αβιλα)

Βαγιαδολίδ - Ζιρόνα 1-0 (67' Ερέρο)

Αλαβές - Μπαρτσελόνα 0-2 (54' Αλενιά, 60' πεν. Σουάρες)

Μεγάλη Τετάρτη 24 Απριλίου

Ατλέτικο Μαδρίτης - Βαλένθια 3-2 (9' Μοράτα, 49' Γκριεζμάν, 81' Κορέα / 36' Γκαμεϊρό, 77 πεν Παρέχο)

Νέα ανατροπή στην Μπάγερν-Φαβορί για τον πάγκο ο Ράνγκνικ
Η νύχτα έγινε μέρα στο Μιλάνο-Στους δρόμους χιλιάδες οπαδοί της Ίντερ για την κατάκτηση του σκουντέτο (pics)
Λύγισε τη Μαγιόρκα και… ξεμπερδεύει η Σεβίλλη
BINTEO: Πέταξαν μαχαίρι σε ποδοσφαιριστή που εκτελούσε κόρνερ στην Κολομβία
Στην επιφάνεια οι συνομιλίες για το γκολ στο clasico-«Δεν έχουμε απόδειξη ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή»
Η Νότιγχαμ Φόρεστ σκέφτεται να κινηθεί νομικά κατά του Sky Sports για την δήλωση του Νέβιλ περί «μαφίας»