Κόπα ʼφρικα: Τελικό με Μαχρέζ στο 90+5' η Αλγερία!

Σενεγάλη - Αλγερία! Αυτός είναι ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2019 στις 19 Ιουλίου (22:00) στο Διεθνές Στάδιο του Καΐρου.

Όσο δραματικός ήταν ο πρώτος ημιτελικός, καθώς τα λιοντάρια πήραν την πρόκριση στην παράταση (100') χάρη στο αυτογκόλ του Ντιλάν Μπρον, άλλο τόσο και περισσότερο ήταν ο δεύτερος.

Η Αλγερία άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό με αυτογκόλ του ήρωα της πρόκρισης των σούπερ αετών από τα προημιτελικά στα ημιτελικά κεντρικού αμυντικού της Ουντινέζε, Ουίλιαμ Τρόοστ- Έκονγκ σε γύρισμα του Ριγιάντ Μαχρέζ.

Η Νιγηρία ισοφάρισε με την εκτέλεση πέναλτι - το οποίο καταλογίστηκε σε απόκρουση με το χέρι σε σουτ του Σοφιάν Φεγκουλί - του φορ της Σανγκάι Σενχούα, Όντιον Ιγκάλο, στο 72ο λεπτό κι όλα έδειχναν παράταση. Ο εξτρέμ της Μάντσεστερ Σίτι και σταρ της Αλγερίας, όμως, είχε διαφορετική άποψη.

Με απίθανη εκτέλεση φάουλ με το αριστερό στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου (90+5') ο Ριγιάντ Μαχρέζ νίκησε τον Ακπέγι και έδωσε την πρώτη πρόκριση μετά το 1990 στους πράσινους. Η Αλγερία έχει μόνο ένα τρόπαιο (το 1990), ενώ η Σενεγάλη ακόμη ψάχνει το πρώτο της!

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ζεφάν, Μαντί, Μπενλαμρί, Μπενσεμπαϊνί, Φεγκουλί, Γκεντιουρά, Μπενασέ, Μπελαϊλί, Μαχρέζ, Μπουνετζά.
ΝΙΓΗΡΙΑ: Ακπέγι, Αουαζίεμ, Τρόοστ-Έκονγκ, Ομερούο, Τζαμίλου Κόλινς, Ετέμπο, Εντίντι, Τσουκουέζε (78' Ονιεκούρου), Ιουόμπι, Μούσα, Ιγκάλο.
Πηγή: sport24.gr

Υποβιβάστηκε μετά από 35 χρόνια η Φίτεσε-Δεν πληρούσε τις απαιτήσεις των κανονισμών αδειοδότησης