Πήρε την ισοπαλία και είπε... ευχαριστώ η Μπαρτσελόνα

Ντόρτμουντ και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 0-0 στην Βεστφαλία, σε ένα ματς που ο Τερ Στέγκεν κράτησε όρθια την πρωταθλήτρια Ισπανίας αποκρούοντας πέναλτι του Μάρκο Ρόις στο δεύτερο ημίχρονο, σπουδαία εκτος έδρας νίκη επί της Τσέλσι πανηγύρισε η Βαλένθια (1-0).

Το σκορ της βραδιάς σημειώθηκε στην Αυστρία, με την Ζάλτσμπουργκ να συντρίβει με 6-2 την Γκενκ, ενώ η Λειψία άλωσε το "Λουζ" επικρατώντας 2-1 της Μπενφίκα και ο Άγιαξ δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί επικρατώντας 3-0 της Λιλ στο Άμστερνταμ.

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Στο έτερο ματς του 1ου ομίλου, η Ζάλτσμπουργκ έστησε τρελό πάρτι στην "Red Bull Arena" απέναντι στην Γκενκ, την οποία και συνέτριψε με 6-2 για να πανηγυρίσει την πιο ευρεία νίκη της στο Champions League. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο 45λεπτο όπου το σκορ ήταν 5-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή για τους γηπεδούχους τον Έρλινγκ Χάαλαντ.

Ο Νορβηγός επθετικός παραβίασε τρεις φορές την εστία των Βέλγων και έγινε σε ηλικία 19 ετών και 58 ημερών ο τρίτος νεότερος που πέτυχε χατ-τρικ σε αγώνα Champions League, πίσω από τους Ραούλ (18 ετών και 113 ημερών) και Γουέιν Ρούνι (18 ετών και 340 ημερών) ενώ με το γκολ που σημείωσε στα 102'' του αγώνα έγινε παράλληλα ο τρίτος ποδοσφαιριστής που σκόραρε μέσα στα δύο πρώτα λεπτά αγώνα Champions League στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση!

Νάπολι - Λίβερπουλ 2-0 (82' πεν. Μέρτενς, 90+2' Γιορέντε)

Ζάλτσμπουργκ - Γκενκ 6-2 (2' 34' 45' Χάαλαντ, 35' Κβανγκ, 45+2' 45' Ζομπονζάι, 66' Ούλμερ / 40' Λουκουμί, 52' Σαματά)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ίντερ - Σλάβια Πράγας 1-1 (90+2' Μπαρέλα / 63' Ολαγίνκα)

Ντόρτμουντ - Μπαρτσελόνα 0-0

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Λιόν - Ζενίτ 1-1 (51' πεν. Ντεπάι / 41' Αζμούν)

Μπενφίκα - Λειψία 1-2 (84' Σεφέροβιτς / 69' 79' Βέρνερ)

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Άγιαξ - Λιλ 3-0 (18' Πρόμες, 50' Άλβαρες, 62' Ταγλιαφίκο)

Τσέλσι - Βαλένθια 0-1 (74' Ροντρίγκο)

Πηγή: Sport24.gr

Πρόκριση για Ρόμα, Λεβερκούζεν, Μαρσέιγ και Αταλάντα στα ημιτελικά του Europa League
Οι ημερομηνίες των αγώνων του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα για τα ημιτελικά του Conference
Μεγάλη πρόκριση η Ρόμα, ακάθεκτη για κούπα η Λεβερκούζεν και εκτός Ευρώπης η Λίβερπουλ