Νίκησε εύκολα την Αλαβές και ανέβηκε πρώτη η Μπιλμπάο

H Μπιλμπάο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση είχε την κατοχή και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Ινάκι Γουίλιαμς στο 38ο λεπτό, καθώς ο Γκαρσία νίκησε τον Παχέκο από τα έντεκα μέτρα.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα στην εστία του Σιμόν, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο συνέχισε να είναι καλύτερη και «κλείδωσε» τη νίκη στο 72' με τον Μουνιαίν να σκοράρει με βολέ μέσα από την περιοχή χωρίς να αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Παχέκο.

Η ομάδα του Γκαίθκα Γκαριτάνο έφτασε τους έντεκα βαθμούς, ανέβηκε στην πρώτη θέση της La Liga κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα μετά τη σεζόν 1993/94. Αντίθετα η Αλαβές παρέμεινε στην 13η θέση με μόλις μία νίκη.

Πηγή:sdna.gr

Υποβιβάστηκε μετά από 35 χρόνια η Φίτεσε-Δεν πληρούσε τις απαιτήσεις των κανονισμών αδειοδότησης