Ρατσιστικά συνθήματα Βούλγαρων, προειδοποίηση για διακοπή με Αγγλία

Στο Βασίλ Λέφσκι της Σόφιας η Βουλγαρία υποδέχτηκε την Αγγλία, για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020. Μέχρι το 32' οι φιλοξενούμενοι ήταν με 3-0 μπροστά στο σκορ, την ίδια ώρα που οι Βούλγαροι οπαδοί φώναζαν διαρκώς ρατσιστικά συνθήματα σε βάρος των παικτών του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι σταμάτησε προσωρινά δύο φορές. Από τα μεγάφωνα του σταδίου υπήρξε η προειδοποίηση για διακοπή του αγώνα αν συνεχιζόταν η ίδια κατάσταση. Ο Κροάτης διαιτητής Μπέμπεκ, μάλιστα, ενημέρωσε τον υπεύθυνο της UEFΑ γι' αυτό.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισό, οι Άγγλοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ, την ίδια ώρα που Βούλγαροι οπαδοί είχαν ήδη αρχίσει να φεύγουν από το στάδιο, βλέποντας την αποκαρδιωτική εμφάνιση της εθνικής τους ομάδας.

Αφού μάλιστα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, ο αρχηγός της Βουλγαρίας Ιβελίν Ποπόβ τα είπε σε έντονο ύφος με τους οπαδούς λόγω της συμπεριφοράς τους.

Πηγή: sport24.gr

Φαν Ντάικ: Αν συνεχίσουμε με τέτοιες εμφανίσεις, δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα