Η Μαγιόρκα με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι επέστρεψε στις νίκες

Οι Νησιώτες θα στηριχτούν ξεκάθαρα στην έδρα τους για να διατηρηθούν στην Primera Division τη φετινή σεζόν. Μακριά από αυτή μετρούν μόνο ήττες με τέρματα 2-12. Εντός έδρας έχουν μαζέψει όλους τους βαθμούς από το ξεκίνημα της σεζόν και η δύναμη της έδρας επιβεβαιώθηκε και στο ματς με τη Βιγιαρεάλ.

Η βάση για την επιστροφή στα τρίποντα μπήκε από το πρώτο μέρος και από τη βούλα του πέναλτι, καθώς με δύο χτυπήματα η Μαγιόρκα... εκτέλεσε τη Βιγιαρεάλ στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Λάγκο στο 13' έκανε το 1-0 και ο Ντάνι Ροντρίγκεθ δέκα λεπτά αργότερα νίκησε κι αυτός τον Ασένχο από το σημείο του πέναλτι για να γράψει το 2-0.

Το «Κίτρινο Υποβρύχιο» με την έναρξη του δευτέρου μέρους απάντησε εκ νέου από το σημείο του πέναλτι, με εύστοχη εκτέλεση του Καθόρλα στο 49' μειώνοντας σε 2-1. Η Μαγιόρκα απάντησε όμως άμεσα με σουτ του Κούμπο στο 53' ανεβάζοντας το σκορ στο 3-1.

Από εκεί και πέρα οι Νησιώτες έκαναν απλά διατήρηση του σκορ και μάζεψαν άλλους τρεις βαθμούς στις Βαλεαρίδες παίρνοντας απόσταση πέντε βαθμών από τη διακεκαυμένη ζώνη. Όσον αφορά τη Βιγιαρεάλ, παραμένει στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, σε κοντινή πάντως απόσταση από την πρώτη εξάδα.

Πηγή: gazzetta.gr

Ποσά που... ζαλίζουν-Το αστρονομικό συμβόλαιο της Puma με την Μπαρτσελόνα
Το βίντεο της χρονιάς: Ο Τζον Σίνα τα λέει με τον Χάαλαντ φορώντας περούκα και φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!
Συνελήφθησαν οι κακοποιοί που απειλούσαν τον Ντι Μαρία
Η Μπαρτσελόνα βγάζει στο σφυρί τρεις παίκτες
Κοντά στην έξοδο ο «Ντέιβιντ Μπέκαμ» των 120 εκατομμυρίων, ο Πεπ δεν περιστρέφεται γύρω από παίκτες
Νέες κατηγορίες που έχουν να κάνουν με παράνομο στοιχηματισμό για τον ήδη τιμωρημένο Τονάλι
Το είδωλο της Αγγλίας που άνοιξε τον δρόμο για το ποδόσφαιρο γυναικών κρεμάει τα παπούτσια της
Ο Ντάνι Άλβες διοργάνωσε πάρτι μετά την αποφυλάκιση του για τα γενέθλια του πατέρα του
Ρούντιγκερ για την σύνδεση του με τον ISIS-«Δεν επιτρέπω να με χαρακτηρίζουν ισλαμιστή»