Τρομερή Γκλάντμπαχ, άφησε 7 βαθμούς πίσω την Μπάγερν

Η Γκλάντμπαχ πραγματοποιεί φέτος εντυπωσιακή πορεία στην Bundesliga και στο απόλυτο κρας-τεστ της 14ης αγωνιστικής κόντρα στην Μπάγερν έδειξε πως τα ύψη δεν την φοβίζουν: αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όχι μόνο κατάφερε να σώσει την παρτίδα αλλά έφτασε σε ολική ανατροπή, επικρατώντας 2-1 και αυξάνοντας σε επτά βαθμούς τη διαφορά από τους Βαυαρούς.

Οι παίκτες του Χάνσι Φλικ προηγήθηκαν στο 49' με δυνατό σουτ του Πέρισιτς και μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα έδειχναν να έχουν τον έλεχο και να αισθάνονται αδικημένοι που ήταν μπροστά με ένα μόνο γκολ, για να έρθουν όμως τα πάνω-κάτω στη συνέχεια.

Στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Μπενσεμπαϊνί, για να έρθει το απόλυτο σοκ για την Μπάγερν στις καθυστερήσεις: ο Χάβι Μαρτίνεθ υπέπεσε σε πέναλτι και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον Μπενσεμπαϊνί να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα στο 92' για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Αποτέλεσμα που επιτρέπει στην Γκλάντμπαχ να παραμείνει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας επτά πόντους πίσω την Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να γνωρίζουν την 20η ήττα της ιστορίας τους στην έδρα των πουλαριών, τις περισσότερες που έχουν υποστεί στην έδρα αντίπαλης ομάδας στην ιστορία τους.

Όσον αφορά στα άλλα ματς που ξεχώρισαν, η Λειψία υπέταξε με 3-1 την Χόφενχαϊμ με πρωταγωνιστή τον Τίμο Βέρνερ (δύο γκολ) και βρίσκεται στο -1 από την κορυφή ενώ η Ντόρτμουντ σμπαράλιασε με πέντε γκολ την άμυνα της Φορτούνα Ντίσελντορφ (από δύο γκολ έκαστος οι Ρόις και Σάντσο) και σκαρφάλωσε στην 3η θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ.

Πηγή: sport24.gr

Η αποκάλυψη του Βίλας-Μπόας-«Νίκησα δύο όγκους, κόντευα να πεθάνω από ασφυξία»