ΒΙΝΤΕΟ: Επιστροφή στην κορυφή για την… κυνική Ίντερ

Μεγάλο «διπλό» για την αποτελεσματική Ίντερ, που επικράτησε της Νάπολι με 3-1 μέσα στο «Σαν Πάολο», στο τελευταίο χρονικά ματς της 18ης αγωνιστικής στην Serie A, για να «σκαρφαλώσει» ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 41 βαθμούς όπως και η Γιουβέντους.

Με πολύ ωραία ατομική ενέργεια που ξεκίνησε… κάτω από τη σέντρα και σουτ με το αριστερό, το οποίο βρήκε πρώτα και στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μέρετ, ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ στο 14’ για τους «νερατζούρι», την πρώτη φορά που επισκέφτηκε τα αντίπαλα καρέ.

Σχεδόν 20 λεπτά μετά κι ενώ είχαν μεσολαβήσει δύο καλές επεμβάσεις από πλευράς Μέρετ, ο γκολκίπερ των «παρτενοπέι» νικήθηκε εκ νέου από τον Λουκάκου, φέροντας ωστόσο ευθύνη κι ο ίδιος.

Αφού το δυνατό σουτ που έκανε ο Βέλγος επιθετικός της Ίντερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε… μέσα από τα χέρια του Ιταλού τερματοφύλακα, για να αναπαυθεί στα δίχτυα του, για το 0-2!

Η Νάπολι πάντως κατάφερε να απαντήσει σχετικά γρήγορα, ήτοι στο 39’, με τον Μίλικ να μετουσιώνει σε γκολ το γύρισμα από δεξιά του Καγιεχόν, ο οποίος είχε τροφοδοτηθεί νωρίτερα με πολύ ωραία μπαλιά από τον Ζιελίνσκι, μειώνοντας σε 2-1.

Ωστόσο, η… κυνική ομάδα του Αντόνιο Κόντε φρόντισε να επαναφέρει το προβάδισμα των δύο τερμάτων της στο 62ο λεπτό, όταν ο Μανωλάς έστρωσε τη μπάλα στον Λαουτάρο μετά από σέντρα του Βεσίνο κι εκείνος σκόραρε εύκολα, στην πρώτη φάση της Ίντερ στην επανάληψη!

Οι γηπεδούχοι είχαν την δυνατότητα να μειώσουν εκ νέου το σκορ, στο 74’, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χαντάνοβιτς και έτσι το 1-3, που σήμανε την πρώτη επικράτηση των φιλοξενούμενων μέσα στη Νάπολη από το 1997, διατηρήθηκε μέχρι τέλους.