Σ-έξι Σίτι στην ιστορική βραδιά του Αγουέρο

Μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να άργησε να ανεβάσει ρυθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και η Λίβερπουλ να έχει στήσει το δικό της… πάρτι, αλλά σε τέτοιες βραδιές όπως την αποψινή στο «Βίλα Παρκ» τρομάζει αντιπάλους και ενθουσιάζει τους φίλους της.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα διέσυρε την Άστον Βίλα με 6-1, σε ένα βράδυ το οποίο ήταν ιστορικό για τον Σέρχιο Αγουέρο που κατάφερε να ανέβει θέσεις στη λίστα με τους σκόρερ στα χρονικά της Premier League.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πολίτες» είχαν εξασφαλίσει τη νίκη τους από το πρώτο μισάωρο του ματς, αφού με δύο γκολ του Μαχρέζ (18’, 24’)κι ένα του Αργεντινού επιθετικού είχε διαμορφωθεί το 3-0. Το ρεσιτάλ τερμάτων ολοκληρώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Γκάμπριελ Ζέσους να διαμορφώνει το 4-0.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα, αλλά ακόμα κι έτσι ο Αγουέρο κατάφερε να πετύχει άλλα δύο γκολ (57’, 81’) ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 6-0. Το μόνο που κατάφεραν οι «χωριάτες» ήταν πετύχουν το γκολ της… τιμής με το πέναλτι του Ελ Γκάζι στο 91’.

Από εκεί και πέρα, με τα γκολ που πέτυχε ο Σέρχιο Αγουέρο, έπιασε τον Φρανκ Λάμπαρντ στην 4η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην Premier League με 177 τέρματα και θέλει άλλα 10 για να πιάσει τον Άντι Κόουλ.

Επιπλέον, ο 31χρονος έχει τα περισσότερα χατ-τρικ στην κατηγορία με 12, αφήνοντας πίσω του τον Σίρερ με 11.

Πηγή:sport-fm.gr

Το βίντεο της χρονιάς: Ο Τζον Σίνα τα λέει με τον Χάαλαντ φορώντας περούκα και φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!
Συνελήφθησαν οι κακοποιοί που απειλούσαν τον Ντι Μαρία
Η Μπαρτσελόνα βγάζει στο σφυρί τρεις παίκτες
Κοντά στην έξοδο ο «Ντέιβιντ Μπέκαμ» των 120 εκατομμυρίων, ο Πεπ δεν περιστρέφεται γύρω από παίκτες
Νέες κατηγορίες που έχουν να κάνουν με παράνομο στοιχηματισμό για τον ήδη τιμωρημένο Τονάλι
Το είδωλο της Αγγλίας που άνοιξε τον δρόμο για το ποδόσφαιρο γυναικών κρεμάει τα παπούτσια της
Ο Ντάνι Άλβες διοργάνωσε πάρτι μετά την αποφυλάκιση του για τα γενέθλια του πατέρα του
Ρούντιγκερ για την σύνδεση του με τον ISIS-«Δεν επιτρέπω να με χαρακτηρίζουν ισλαμιστή»