Ποδαρικό με… εκκωφαντικό διπλό για την Μπάγερν

Επιβλητική ήταν η πρεμιέρα της Μπάγερν Μονάχου στον δεύτερο γύρο της φετινής Bundesliga, καθώς επικράτησε με το… χορταστικό 4-0 της Χέρτα στο Βερολίνο, για την 18η αγωνιστική και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όντας στο -4 από την πρωτοπόρο Λειψία!

Μετά από ένα «χλωμό» πρώτο ημίχρονο, όπου πάντως οι Βαυαροί είχαν τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Λεβαντόφσκι να πλασάρει άστοχα για… χιλιοστά τον εξουδετερωμένο Γιάρσταϊν στο 25’, κι ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Ζέλκε απώλεσε τη δυνατότητα να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, τα πράγματα… ζεστάθηκαν στην επανάληψη.

Εκεί όπου η Μπάγερν είδε τον Πέρισιτς να πρωταγωνιστεί στη… μια χαμένη ευκαιρία μετά την άλλη, στο 52’ και στο 58’, μέχρι να έρθει τελικά το… φυσιολογικό 0-1. Όταν, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Κροάτης εξτρέμ «σέρβιρε» στον Μίλερ, ο οποίος σημείωσε με το αριστερό το τρίτο του μόλις φετινό τέρμα.

Ο Λεβαντόφσκι σκόραρε πέντε λεπτά μετά, το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Γιάρσταϊν -χωρίς να καταλάβει… κανείς το γιατί- κατόπιν απόφασης του ρέφερι Στίλερ που εξέτασε ο ίδιος τη φάση, ενώ ο Πολωνός στράικερ πήρε το… αίμα του πίσω στο 73’…

Όταν σκόραρε από την άσπρη βούλα, μετά από ανατροπή του Γκορέτσκα από τον Κλίντερ, στέλνοντας τον Γιάρσταϊν στην απέναντι γωνία, για να κάνει το 0-2 και παράλληλα να φτάσει τα 20 τέρματα στη Bundesliga. Όσα έχει μόνο ο Τίμο Βέρνερ, μετά από 18 αγώνες, αλλά και 31 σε όλες τις διοργανώσεις με τους νταμπλούχους Γερμανίας!

Με τους «πρωτευουσιάνους»… παραδομένους, η Μπάγερν συνέχισε να κάνει ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και κάπως έτσι ήρθε ένα ακόμα, πανέμορφο τέρμα, από τα πόδια του Τιάγκο και ασίστ του Γκορέτσκα, στο 76ο λεπτό, που έκανε σεφτέ στο πρωτάθλημα.

Από αυτή την… γιορτή των γκολ, δεν θα μπορούσε να λείψει και ο Πέρισιτς, όμως, που κατάφερε να εξιλεωθεί για όσα έχασε νωρίτερα, διαμορφώνοντας με κεφαλιά έξι λεπτά πριν τη λήξη το τελικό 0-4, ύστερα από την 12η φετινή ασίστ του Μίλερ.