Έβγαλε χαρακτήρα στο «Ολίμπικο» η Μίλαν

Η φετινή Μίλαν έχει χαρακτήρα! Παρότι μία εβδομάδα νωρίτερα είχε ηττηθεί με το «σκληρό» 3-0 από την Ίντερ στο ντέρμπι της πόλης, σήμερα έβγαλε αντίδραση και πέρασε από το «Ολίμπικο» επικρατώντας 2-1. Κάπως έτσι, μείωσε τη διαφορά εκ νέου από την κορυφή και τους «νερατζούρι» στους 4 βαθμούς!

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, είδε να της ακυρώνεται γκολ, να έχει οκτώ τελικές μέχρι το 20λεπτο αλλά να μη βρίσκει εστία. Μετά τα μισά του πρώτου μέρους, όμως, η Ρόμα ισορρόπησε, είχε τις δικές της στιγμές αλλά η Μίλαν ήταν αυτή που κατάφερε να κουνήσει... πλεκτό στο φινάλε του ημιχρόνου όταν ο Καλάμπρια ανατράπηκε από τον Φάσιο στην περιοχή και ο Κεσί μετουσίωσε την παράβαση σε γκολ (0-1).

Το πρώτο ημίχρονο είχε τελείωσε ιδανικά για τη Μίλαν, αλλά ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο γι' αυτήν και τον καλύτερο για τη Ρόμαα αφού στο 50' ο Βερετού έφερε το σκορ στα ίσα με υπέροχο πλασέ (1-1) και έγινε ο πρώτος Γάλλος ποδοσφαιριστής μετά τον Πλατινί που φτάνει διπλάσιο αριθμό τερμάτων σε μια σεζόν στη Serie Α! Το γκολ αυτό δεν έριξε την Μίλαν, αφού οκτώ λεπτά αργότερα ο Ρέμπιτς με ωραία κίνηση και διαγώνιο τελείωμα μέσα από την περιοχή... επανέφερε το προβάδισμα για τη Μίλαν. Ένα προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το φινάλε, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων για ισοφάριση!