Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Όρσιτς... μάδησαν τους «πετεινούς» του Μουρίνιο

Με τρία εκπληκτικά γκολ, ο Μίσλαβ Όρσιτς και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ... ξεπουπούλιασαν την Τότεναμ του Ζοζέ Μουρίνιο και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Europa League.

Οι Κροάτες του Νταμίρ Κρζναρ έβαλα δύσκολα στους Άγγλους του Μουρίνιο. Το 2-0 του πρώτου αγώνα αποδείχθηκε... μη ασφαλές για τους «πετεινούς», ειδικά από τη στιγμή που η υπεροχή της Ντιναμό (17-9 τελικές στην κανονική διάρκεια) μετουσιώθηκε σε γκολ: στο 62', ο Όρσιτς σκόραρε μια εκπληκτική γκολάρα, ανοίγοντας ξανά τη... συζήτηση για την πρόκριση.

Η Τότεναμ δεν άντεξε. Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ σκόραρε το 2-0 στο 82', με δράστη και πάλι τον Όρσιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε εύστοχα μια πολύ ωραία επίθεση των Κροατών και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, ο Μίσλαβ Όρσιτς ολοκλήρωσε ένα ιστορικό χατ-τρικ πετυχαίνοντας μία ακόμη γκολάρα κόντρα σε όλη την άμυνα της Τότεναμ.

Το 3-0 παρέμεινε ως το τέλος, παρά τις απίστευτες χαμένες ευκαιρίες της Τότεναμ, με τους Κροάτες να προκρίνονται στα προημιτελικά και τους Λονδρέζους να επιστρέφουν... οριστικά στην Αγγλία.

Πηγή: sdna.gr

Λαπόρτα: Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω πως ο Τσάβι συνεχίζει στο τιμόνι της Μπαρτσελόνα
Πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο ο Κάρλος Τέβες
Φερνάντες: Ως παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πρέπει να δέχεσαι την κριτική
Δεν πάει στη Γουέστ Χαμ ο Αμορίμ, στροφή στον Λοπετέγι
Παραιτούνται μέλη του ΔΣ της Μπαρτσελόνα μετά την απόφαση του Τσάβι να παραμείνει
Φαν Ντάικ: Αν συνεχίσουμε με τέτοιες εμφανίσεις, δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα