Ο Μπενζεμά πάει να πάρει το πρωτάθλημα μόνος του

Με δύο γκολ και μία ασίστ, ο Καρίμ Μπενζεμά υπέγραψε το 1-3 της Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο Βίγκο επί της Θέλτα που φέρνει την «βασίλισσα» στο -3 από την κορυφή.

Φέτος είναι μία ομάδα μόνος του. Σε μία Ρεάλ Μαδρίτης που σκοράρει λίγο, ο Καρίμ Μπενζεμά είναι μία αληθινή όαση. Ο Γάλλος επιθετικός που έχει σκοράρει 8 γκολ στα τελευταία 6 επίσημα παιχνίδια ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και στο Βίγκο, με την βασίλισσα να κερδίζει με 1-3 και να μειώνει στους 3 βαθμούς την απόσταση από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Παρά την επιβάρυνση από την αναμέτρηση με την Αταλάντα, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και επέβαλλε τον ρυθμό της. Από υπέροχη ατομική ενέργεια του Τόνι Κρόος και διαγώνιο αριστερό σουτ του Μπενζεμά ήρθε το 0-1 (19’), ενώ λίγο αργότερα το πρέσινγκ ψηλά των Μαδριλένων έφερε καθοριστικό κλέψιμο, με τον Γάλλο να κάνει με ψύχραιμο τρόπο το 1-2 (30’).

Η Θέλτα μείωσε με κεφαλιά του Σάντι Μίνα λίγο πριν βγει το ημίχρονο και στην επανάληψη έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις. Ωστόσο, ο Ιάγο Άσπας σημάδεψε το δοκάρι στο 84ο λεπτό και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν όλη η Θέλτα είχε βγει μπροστά, ψάχνοντας την ισοφάριση, ο Μπενζεμά σέρβιρε στον Μάρκο Ασένσιο το 1-3, που έφερε την Ρεάλ Μαδρίτης ξανά στην δεύτερη θέση μπροστά από την Μπαρτσελόνα.

Πρόκριση για Ρόμα, Λεβερκούζεν, Μαρσέιγ και Αταλάντα στα ημιτελικά του Europa League
Οι ημερομηνίες των αγώνων του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα για τα ημιτελικά του Conference
Μεγάλη πρόκριση η Ρόμα, ακάθεκτη για κούπα η Λεβερκούζεν και εκτός Ευρώπης η Λίβερπουλ