Έφαγε τα μούτρα της η Ατλέτικο

Ο χαμός στη La Liga είναι πια… επίσημος!

Ένα 24ωρο μετά τη μεγάλη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στο clasico, η Ατλέτικο άφησε δύο βαθμούς στην Ανδαλουσία με την Μπέτις (1-1) και η συμπολίτισσά της Ρεάλ καραδοκεί πλέον… στον πόντο, με την Μπαρτσελόνα δύο πιο πίσω (67-66-65)!

Με οκτώ αγωνιστικές να απομένουν, φαίνεται πως οδεύουμε ολοταχώς για ένα χιτσκοκικό φινάλε στην Ισπανία και ενώ από τα μεταξύ τους ντέρμπι, των τριών, απομένει μόνο το Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο.

Και όμως, στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 5' ο Κορέα «σέρβιρε» στον Καράσκο και αυτός, σε κενή εστία, δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους «ροχιμπλάνκος».

Στο 14', μάλιστα, η Ατλέτικο έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2, αλλά ο Μπράβο είπε «όχι» στον Σαούλ, για να φτάσουμε στο 19' στην ισοφάριση των γηπεδούχων!

Μετά από σέντρα του Χοακίν, ο Τέγιο με τρομερό πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα για την Μπέτις.

Στο 33' ο Μπράβο έκανε νέα επέμβαση σε σουτ του Κορέα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Έμερσον δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Μπέτις είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει «τούμπα» το ματς, με τον Έμερσον στο 56' να κάνει την κεφαλιά και τον Όμπλακ να απομακρύνει δύσκολα, ενώ ούτε στο 74' ο Ρουϊμπάλ μπόρεσε να σκοράρει.

Στις καθυστερήσεις πια, η Ατλέτικο… ξύπνησε, χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Κορέα (90'+1', 90'+5'), αλλά ο Μπράβο τον νίκησε σε αμφότερες και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Το πρόγραμμα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή, 9/4

Ουέσκα-Έλτσε 3-1

(3', 88’ πεν. Μιρ, 30' Ραμίρεθ - 4' αυτ. Βάβρο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 2-1

(13' Μπενζεμά, 28' Κρόος - 60' Μινγκέθα)

Κυριακή, 11/4

Βιγιαρεάλ-Οσασούνα

(70' Γκαρθία αυτ. - 64' Μονκαγιόλα, 74' Μπούντιμιρ)

Βαλένθια-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2

(60' πέν. Βας, 73' Παουλίστα - 33' Γκεβάρα, 45' Ισάκ)

Βαγιαδολίδ-Γρανάδα 1-2

(41' πέν. Ορεγιάνα - 79' Μολίνα, 86' Κίνι)

Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης (22:00)

Τα Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ και Μπαρτσελόνα-Γρανάδα θα διεξαχθούν την Τετάρτη 28/4 λόγω του τελικού Κυπέλλου σε Καταλανούς και Βάσκους το ερχόμενο Σάββατο (17/4).

Η 31η αγωνιστική θα διεξαχθεί 21 και 22 Απριλίου και η 32η στις 24, 25 και 26 Απριλίου.

Νέες κατηγορίες που έχουν να κάνουν με παράνομο στοιχηματισμό για τον ήδη τιμωρημένο Τονάλι
Το είδωλο της Αγγλίας που άνοιξε τον δρόμο για το ποδόσφαιρο γυναικών κρεμάει τα παπούτσια της
Ο Ντάνι Άλβες διοργάνωσε πάρτι μετά την αποφυλάκιση του για τα γενέθλια του πατέρα του
Ρούντιγκερ για την σύνδεση του με τον ISIS-«Δεν επιτρέπω να με χαρακτηρίζουν ισλαμιστή»