Ιστορικός Μέσι και πρόκριση για την Αργεντινή

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Copa America πανηγύρισε τα ξημερώματα η Αργεντινή, η οποία επικράτησε με 1-0 της Παραγουάης για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της διοργάνωσης.

Σε μία ιστορική βραδιά για τον Λιονέλ Μέσι, η «αλμπισελέστε» κατάφερε να διευρύνει το αήττητο σερί της με το γκολ του Αλεχάντρο Νταρίο Γκόμες στο 10’ της αναμέτρησης.

Ο σταρ της Αργεντινής και της Μπαρτσελόνα έφτασε τις 147 συμμετοχές με το εθνόσημο, όσες και ο πρώην συμπαίκτης του στους «μπλαουγκράνα» Χαβιέ Μασεράνο που βρίσκεται στην κορυφή της σχετικής κατάταξης.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι μπήκε δυνατά στον αγώνα, έχοντας ευκαιρίες από νωρίς στον αγώνα και μετά το τέρμα του άσου της Σεβίλλης, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα ο σταρ της Μπαρτσελόνα στο 18’.

Στη συνέχεια, οι Αργεντινοί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραραν εκ νέου με το αυτογκόλ του Χούνιορ Αλόνσο, αλλά ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR υπέδειξε τη φάση ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, οι Παραγουανοί ανέβασαν στροφές, όμως από τα 10 σουτ που επιχείρησαν μόνο τα δύο ήταν στην εστία και δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ.

Η Αργεντινή, με δύο νίκες και με ισοπαλία, έχει 7 βαθμούς και εξασφάλισε θέση στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Πηγή: sport-fm.gr

Υποβιβάστηκε μετά από 35 χρόνια η Φίτεσε-Δεν πληρούσε τις απαιτήσεις των κανονισμών αδειοδότησης