Με χατ-τρικ του Ριτσάρλισον η Βραζιλία «πάτησε» 4-2 τη Γερμανία

Με το... άστρο του Ριτσάρλισον να λάμπει στη Γιοκοχάμα, η Βραζιλία επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-2 της Γερμανίας, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες και στον δρόμο προς την υπεράσπιση των σκήπτρων, μετά το χρυσό στο Ρίο το 2016.

Ο 24χρονος επιθετικός της Έβερτον ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς σημείωσε ένα ιστορικό χατ-τρικ, όντας ο πρώτος παίκτης που αγωνίζεται στην Premier League και πετυχαίνει τρία γκολ σε ματς Ολυμπιάδας! Και όλα αυτά τα πέτυχε μέσα σε διάστημα 23 λεπτών!

Ο νεαρός άσος της «σελεσάο» άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό μετά από διπλή προσπάθεια, ενώ στο 22' έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή. Στο 30' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ.

Τα «πάντσερ» μετά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, κάτι που εν μέρει το πέτυχαν. Αρχικώς, μείωσαν σε 3-1 στο 57' με τον Ναντιέρ Αμίρι της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Έξι λεπτά αργότερα πάντως, η Γερμανία έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Άρνολντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρ' όλα αυτά, ο Ράγκναρ Άρτσε έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 83ο λεπτό, αφού με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-2, δίνοντας εκ νέου ελπίδες στην ομάδα του για την ανατροπή.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παουλίνιο... ξέκοψε τις ορέξεις των Γερμανών για τον βαθμό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 με πανέμορφο τελείωμα.

Σαουδική Αραβία-Γερμανία (14:30)

Πρόκριση για Ρόμα, Λεβερκούζεν, Μαρσέιγ και Αταλάντα στα ημιτελικά του Europa League
Οι ημερομηνίες των αγώνων του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα για τα ημιτελικά του Conference
Μεγάλη πρόκριση η Ρόμα, ακάθεκτη για κούπα η Λεβερκούζεν και εκτός Ευρώπης η Λίβερπουλ