Έλειπε ο Κούμαν, τριάρα η Μπαρτσελόνα σε ιστορική αναμέτρηση

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα, σε αναμέτρηση που ο Ρόναλντ Κούμαν δεν ήταν στον πάγκο λόγω τιμωρίας. Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με σκορ 3-0 της Λεβάντε στο «Καμπ Νόου» και άφησαν πίσω τους τα δύο ισόπαλα ματς κόντρα σε Γρανάδα (1-1) και Κάντιθ (0-0), σε ένα παιχνίδι που αποδείχθηκε ιστορική.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν το θετικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ντεπάι με πέναλτι άνοιξαν το σκορ, ενώ στο 14’ ο επιθετικός των «μπλαουγράνα», ντε Γιονγκ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Η συνέχεια του αγώνα κύλησε σε… ήσυχους ρυθμούς, μέχρι το 81’ όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Άνσου Φάτι έπειτα από 338 μέρες αγωνιστικής απραξίας λόγω του σοβαρού τραυματισμού του.

Ο 18χρονος επέστρεψε εν μέσω αποθέωσης και μάλιστα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έγινε ο πρώτος παίκτης της Μπαρτσελόνα που σκοράρει με το «10» μετά την εποχή του Λιονέλ Μέσι.

Μαγιόρκα-Οσασούνα 2-3

(11’ Ροντρίγκεθ, 45’ Νίνιο – 9 Κοτέ, 58’ Πέρεθ, 88’ Χάβι Μαρτίνεθ)

Μπαρτσελόνα-Λεβάντε 3-0

(6’ πεν. Ντεπάι, 14’ ντε Γιονγκ, 91’ Φάτι)

Γρανάδα-Σεβίλλη (22:00)

Το βίντεο της χρονιάς: Ο Τζον Σίνα τα λέει με τον Χάαλαντ φορώντας περούκα και φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!
Συνελήφθησαν οι κακοποιοί που απειλούσαν τον Ντι Μαρία
Η Μπαρτσελόνα βγάζει στο σφυρί τρεις παίκτες
Κοντά στην έξοδο ο «Ντέιβιντ Μπέκαμ» των 120 εκατομμυρίων, ο Πεπ δεν περιστρέφεται γύρω από παίκτες
Νέες κατηγορίες που έχουν να κάνουν με παράνομο στοιχηματισμό για τον ήδη τιμωρημένο Τονάλι
Το είδωλο της Αγγλίας που άνοιξε τον δρόμο για το ποδόσφαιρο γυναικών κρεμάει τα παπούτσια της
Ρούντιγκερ για την σύνδεση του με τον ISIS-«Δεν επιτρέπω να με χαρακτηρίζουν ισλαμιστή»