Αγριεμένη Τότεναμ στην πρεμιέρα-Τρίποντο με ανατροπή για τη Λιντς

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Τότεναμ έδειξε τα δόντια της απέναντι στη Σαουθάμπτον και ξεκίνησε με το… δεξί, επικρατώντας με 4-1 για την πρώτη αγωνιστική της Premier League. Ξεκίνημα με το δεξί και για τη Λιντς που επικράτησε με 2-1 της Γουλβς.

Τότεναμ για φίλημα στην πρεμιέρα της Premier League! Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς; Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έδειξε με το… καλημέρα ότι το ρόστερ της είναι ικανό για πολλά πράγματα φέτος.

Οι spurs ήταν εκπληκτικοί μετά το γκολ της Σαουθάμπτον και κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με 4-1, ξεκινώντας έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα. Φοβερή εμφάνιση από τον Κουλουσέφκι ο οποίος είχε ένα γκολ και μια ασίστ.

Οι «Άγιοι» προηγήθηκαν με ένα υπέροχο γκολ του Τζέιμς Γουόρντ Πράους στο 12ο λεπτό. Η χαρά των φιλοξενούμενων ωστόσο κράτησε για μόλις εννιά λεπτά. Η Τότεναμ ισοφάρισε στο 21ο λεπτό με τον Σεσενιό, πριν φέρει «τούμπα» το παιχνίδι στο 31ο λεπτό με γκολ του Έρικ Ντάιερ.

Η ομάδα του Κόντε έκανε το 3-1 στο 61ο λεπτό χάρη σε αυτογκόλ του Σαλισού, με τον Κουλουσέφσκι να διαμορφώνει το τελικό 4-1 δύο λεπτά αργότερα.

Τότεναμ: Γιορίς, Έμερσον (87’ Ντόχερτι), Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις (86’ Λούκας Μόουρα), Σεσενιόν (66’ Πέρισιτς), Μπεντανκούρ (86’ Λανγκλέ), Χόιμπιεργκ, Κουλουσέβσκι (86’ Μπισουμά), Σον, Κέιν

Σαουθάμπτον: Μπαζουνού, Σαλισού, Μπεντνάρεκ, Βαλερί (46’ Στίβενς), Γουόκερ Πίτερς, Ρομέου (75’ Ντιαλό), Γουόρντ Πράουζ, Λάβια, Ντζενεπό (72’ Περό), Αριμπό, Α.Άρμστρονγκ (46’ Σ.Άρμστρονγκ)

Λιντς – Γουλβς 2-1

Πρεμιέρα με ανατροπή και για τη Λιντς. Η Γουλβς προηγήθηκε νωρίς στο 6ο λεπτό με μια γκολάρα του Ντάνιελ Ποντένσε, ωστόσο η Λιντς ήταν αυτή που τελικά πήρε το «τρίποντο» στο φινάλε, επικρατώντας των «λύκων» με 2-1.

Ο Ροντρίγκο ισοφάρισε στο 24ο λεπτό, ενώ το comeback ολοκλήρωσε στο 74′ ο Νούρι με αυτογκόλ…

Λιντς: Μελιέ, Στράουκ, Κοχ, Γιορέντε, Κρίστενσεν, Άνταμς, Ρόκα (72’ Γκρινγουντ), Αάρονσον (84’ Σάμερβιλ), Χάρισον, Μπάμφορντ (84’ Γκέλχαρντ), Ροδρίγο (63’ Κλιχ)

Γουλβς: Σα, Γιόνι, Κίλμαν, Κόλινς, Αΐτ Νουρί, Νέβες, Ντεντόνκερ, Γκιμπς Γουάιτ, Ποντένσε, Χουάνγκ (85’ Κάμπελ), Νέτο

Αναλυτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-0

Νιούκαστλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Ο Τσάμπι Αλόνσο ανακοίνωσε ότι παραμένει στη Λεβερκούζεν
Το βίντεο της χρονιάς: Ο Τζον Σίνα τα λέει με τον Χάαλαντ φορώντας περούκα και φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!
Συνελήφθησαν οι κακοποιοί που απειλούσαν τον Ντι Μαρία
Η Μπαρτσελόνα βγάζει στο σφυρί τρεις παίκτες
Κοντά στην έξοδο ο «Ντέιβιντ Μπέκαμ» των 120 εκατομμυρίων, ο Πεπ δεν περιστρέφεται γύρω από παίκτες
Νέες κατηγορίες που έχουν να κάνουν με παράνομο στοιχηματισμό για τον ήδη τιμωρημένο Τονάλι
Το είδωλο της Αγγλίας που άνοιξε τον δρόμο για το ποδόσφαιρο γυναικών κρεμάει τα παπούτσια της
Ο Ντάνι Άλβες διοργάνωσε πάρτι μετά την αποφυλάκιση του για τα γενέθλια του πατέρα του
Ρούντιγκερ για την σύνδεση του με τον ISIS-«Δεν επιτρέπω να με χαρακτηρίζουν ισλαμιστή»