Η κίνηση του Σωφρόνη, η απογοήτευση του Ντε Βινσέντι και τα κλικς του Τσιρείου

Το πρώτο βήμα έγινε από τον Απόλλωνα που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο με 1-0, για τον πρώτο αγώνα της Β' φάσης του κυπέλλου μεταξύ των δυο ομάδων.

Οι κυανόλευκοι, μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να σκοράρουν από το τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης κάτι που έμελλε να ήταν και το μοναδικό τέρμα. Ο Μπένσοπ, με το πρώτο του άγγιγμα στην μπάλα στο πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα του Απόλλωνα, έδωσε ένα μικρό πλεονέκτημα ενόψει και του επαναληπτικού στο ΓΣΠ.

Από την πλευρά του ο ΑΠΟΕΛ, εμφανίστηκε πολύ καλύτερος στο β' ημίχρονο, κρατώντας μπάλα και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ζόελ Μολ. Αν μη τι άλλο βρήκε μερικές καλές στιγμές.