Αποκλείστηκε ο Ναδάλ από τον εξαιρετικό Πούιγ

Ο Λούκας Πούιγ είναι η ευχάριστη έκπληξη στο ταμπλό των ανδρών του US Open. Ο 22χρονος Γάλλος είναι εξαιρετικός μέχρι στιγμής και τελευταίο θύμα του ήταν ο Ράφα Ναδάλ. Οι δύο τενίστες τα έδωσαν όλα για κάτι περισσότερο από 4 ώρες και ο Γάλλος πήρε τη νίκη με 6-1, 2-6, 6-4, 3-6, 7-6 (6).

Ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις με τα δύο πρώτα σετ να καταλήγουν εύκολα το πρώτο στον Πούιγ και το δεύτερο στον Ναδάλ.

Από εκεί και πέρα όμως τα πράγματα έγιναν πιο σοβαρά... Ο Πούιγ έδειξε αποφασισμένος να τα δώσει όλα απέναντι στον Ισπανό και κατάφερε να προηγηθεί με 3-1 στο τρίτο σετ φτάνοντας στην κατάκτηση του με 6-4. Στο τέταρτο σετ ο Ναδάλ απάντησε και έτσι όλα κρίθηκαν στο tie break.

Εκεί όμως έπαιξε καθοριστικό ρόλο ένα κρίσιμο λάθος του Ναδάλ. Ο Ισπανός έχασε μεγάλη ευκαιρία να "σπασει" το σερβίς του Γάλλου και να φέρει το σετ και το ματς στα μέτρα του με τον 22χρονο να το εκμεταλλεύεται και με 8-6 να πανηγυρίζει μια σπουδαία πρόκριση και συνάμα την πρώτη του νίκη απέναντι σε αθλητή του top 5.

Στα άλλα ματς της ημέρας ο Τζόκοβιτς επιτέλους έπαιξε ολόκληρο παιχνίδι και κατάφερε να επιβληθεί εύκολα με 6-2, 6-1, 6-4 επί του Έντμουντ, όπως και ο Μονφίς επί του Παγδατή με 6-3, 6-2, 6-3. Ντέρμπι είχαμε ανάμεσα στον Τσονγκά και τον Σοκ με το Γάλλο όμως να φτάνει στη νίκη αφού είχε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι του.

Εξαιρετική η Κέρμπερ

Στις γυναίκες δεν είχαμε κάποια μεγάλη έκπληξη. Αντίθετα, επιβεβαιώθηκε η εξαιρετική κατάσταση η οποία βρίσκεται η Κέρμπερ η οποία πιο εύκολα από ότι δείχνει το 6-3, 7-5 επιβλήθηκε επί της Κβίτοβα. Σε καλή κατάσταση είναι και η Κις, ενώ στα προημιτελικά του US Open προκρίθηκαν η Βίντσι και η Σεβάστοβα.

Κόντα - Σεβάστοβα 4-6, 5-7

Κις - Βοζνιάκι 3-6, 4-6

Κβίτοβα - Κέρμπερ 3-6, 5-7

Βίντσι - Τσουρένκο 7-6 (5), 6-2

ΠΗΓΗ: sport24.gr

Οκτώ χρόνια φυλάκισης στον προπονητή στίβου που κακοποιούσε ανήλικες αθλήτριες
Σε Ολυμπιακούς Αγώνες για τρίτη φορά στην καριέρα του ο Μάριος Γεωργίου (pics)
Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μάριος Γεωργίου
Ατσάλινος Ολυμπιακός την… έσπασε στην Μπαρτσελόνα
Στο Ζάγκρεμπ η κυπριακή αποστολή για το το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τζούντο
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για την εξιχνίαση της δολοφονίας του Λυγγερίδη-Από ποιον δόθηκε η εντολή
Κορυφαίος στα βραβεία Laureus ο Τζόκοβιτς
Στην 20η θέση ο Παύλος Κοντίδης μετά την 3η κούρσα στο Κύπελλο Hyeres
ΒΙΝΤΕΟ: Αθλητής του ΜΜΑ κλώτσησε ring girl, έχασε τον αγώνα και μετά τον... λίντσαραν οι θεατές