Συνεχίζει στο Fiba Europe Cup η ΑΕΚ

Την δεύτερη της ήττα από την ρουμάνικη Κλουζ γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ για τον 1ο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League με σκορ 67-56, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης. Η περσινή πρωταθλήτρια Κύπρου θα αγωνιστεί στους ομίλους του FIBA Europe Cup, στο οποίο την περσινή περίοδο κατέγραψε μία εντυπωσιακή πορεία.

Όσο αφορά το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 10-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Κλουζ πήρε προβάδισμα με 27-17. Πιο καλή ήταν η παρουσία της κυπριακής ομάδας στην τρίτη περίοδο όπου σημείωσε 20 πόντους, ενώ δέχθηκε δεκαπέντε, μειώνοντας έτσι σε 42-37. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την Κλουζ νικήτρια με τελικό σκορ 67-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-10, 27-17, 42-37, 67-56

Κλουζ (Μιχάλ Σιλβασάν): Ντάικς 11, Μολντοβεάνου 4, Πουστοζνόνοβ 2, Μουρεσάν 2, Μπάρο 12, Αντάμοβιτς 20 (5), Γκεόργκε, Τοθ, Γιούκαν 1, Τόροκ 5, Ράσιτς 10 (2).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Χίκι 10, Τόμπσον 12 (1), Παλάλας 2, Γκούντγουιν, Μπιγκς 2, Μπρέζετς 12, Σιζόπουλος, Πέτροβιτς, Τρισόκκας, Χάρρις 18 (3), Παντελή.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας