Ήττα παρά την μεγάλη προσπάθεια για ΑΠΟΕΛ

Με 71-70 ηττήθηκε ο ΑΠΟΕΛ μέσα στο "Κίτιον Αθλητικό Κέντρο" από την Τσμόκι Μινσκ, σε ένα παιχνίδι όπου οι "γαλαζοκίτρινοι" σε μεγάλο μέρος του ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους. Άτυχη η κυπριακή ομάδα που ηττήθηκε με τρίποντο του Γκρέι, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Αυτή ήταν η 2η ήττα για την κυπριακή ομάδα στους ομίλους του FIBA Europe Cup σε τρεις αγώνες. Για την κυπριακή ομάδα ξεχώρισαν οι Ράιτ με 16 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Μπράουν με 15 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), Μόμπλεϊ με 14 πόντους (14 ριμπάουντ) και Μπάσεϊ με 12 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 6 ασσίστ)

Παρά τα ισορροπημένα πρώτα στάδια του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε με την πάροδο του χρόνου να ανεβαίνει, και πήρε προβάδισμα με 10-6 μετά από 4' στο παιχνίδι. Οι "φιλοξενούμενοι" διατήρησαν τις διαφορές στο σκορ σε μικρά επίπεδα, με τον ΑΠΟΕΛ να παλεύει για να αυξήσει την διαφορά στο σκορ που ήταν στο 14-11, στο 7'. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν μπροστά με 17-14.

Με τρίποντο του Τζόις ξεκίνησε το παιχνίδι η Τσμόκι Μινσκ, ισοφαρίζοντας σε 17-17. Στην συνέχεια η ομάδα της Λευκωσίας σημείωσε πέντε σερί πόντους (από δύο οι Μπάσεϊ-Μόμπλεϊ και ένα ο Παντούρης) φέρνοντας το σκορ στο 22-17. Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του που ήταν στο 25-21 στο 15:30, στο 28-25 στο 17:30 και στο 30-26 στο 18:30, όμως με ένα σερί πέντε πόντων στο τελευταίο ενάμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 31-30 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ξανά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τις δύο ομάδες να είναι στο 33-33 μετά από ενάμιση λεπτό στην τρίτη περίοδο. Η Τσμόκι κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά τεσσέρων πόντων λίγο αργότερα (41-37) όμως ο ΑΠΟΕΛ με ένα σερί πέντε πόντων προηγήθηκε με 42-41 μέχρι το 25'. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η κυπριακή ομάδα ήταν μπροστά με 52-50.

Δυνατό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο, όπου μετά από τρία λεπτά ήταν μπροστά με 56-52, ενώ μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα της Λευκωσίας παρέμεινε μπροστά με 58-54. Τρία λεπτά και σαράντα πριν το φινάλε οι "γαλαζοκίτρινοι" προηγούνταν με 63-57, όμως η Τσμόκι ισοφάρισε σε 63-63 μέχρι το 38:10. Σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Τσμόκι πήρε προβάδισμα με 68-66, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με τρίποντο του Μπάσεϊ παίρνοντας προβάδισμα με 69-68, ενώ με βολή του Μπράουν αργότερα η ομάδα της Λευκωσίας έφθασε στο 70-68, μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Ωστόσο τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Γκρέι με τρίποντο έκανε το 71-70 για την Τσμόκι, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 30-31, 52-50, 70-71