Πάλεψε μέχρι τέλους η ΑΕΚ όμως ηττήθηκε από την Κλουζ

Παρά την μεγάλη προσπάθεια μέχρι τέλους, η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Κλουζ με 71-66 σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup. Η κυπριακή ομάδα πάλεψε το παιχνίδι, όμως η ρουμάνικη ομάδα ήταν αυτή που έφυγε με το θετικό αποτέλεσμα από το "Κίτιον". Μετά την ήττα από την Κλουζ η ΑΕΚ δεν θα συνεχίσει στην Ευρώπη για την φετινή περίοδο.

Δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι που μέχρι το 3:15 είχαν προηγηθεί με 7-2, με την κυπριακή ομάδα να απαντάει με πέντε πόντους (δύο ο Χάρρις, τρεις ο Γκούντγουιν) ισοφαρίζοντας σε 7-7 (στο 4:30). Στο 9' το σκορ ήταν στο 19-14 για την Κλουζ με τον Γιώργο Παλάλα να σημειώνει τρίποντο (19-17) όμως στο τέλος του δεκαλέπτου ο Αντάμοβιτς με δύο ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στο 21-17.

Η Κλουζ είχε εκ νέου αρκετά θετικό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο, φέρνοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους (27-19) στο 13:30. Η ΑΕΚ απάντησε με δίποντο του Πέτροβιτς και μία ελεύθερη βολή του Γκούντγουιν, μειώνοντας σε 27-22 στο 27'. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 30-26 υπέρ της ρουμάνικης ομάδας.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, με το σκορ να οδηγείται στο 37-32 μέχρι το 33'. Η ρουμάνικη ομάδα έφερε την διαφορά στους έντεκα πόντους μέχρι το 24:10 με το σκορ να είναι στο 43-32. Οι "κιτρινοπράσινοι" ήταν αρκετά μαχητικοί στο γήπεδο, μειώνοντας στους έξι την διαφορά (45-39) δυόμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε την Κλουζ να προηγείται με 54-43.

Με ένα σερί οκτώ πόντων ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ (τέσσερις ο Πέτροβιτς, από δύο οι Γκούντγουιν-Χάρρις) μειώνοντας έτσι σε 54-51. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, σημειώνοντας πέντε πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 59-51. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ αποδείχθηκε "σκληρό καρύδι" καταφέρνοντας τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα να μειώσει εκ νέου στους τέσσερις (62-58), ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 63-60. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Κλουζ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 71-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 26-30, 54-43, 66-71

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ) Τομάς 3 (1), Πίγκραμ 2, Παλάλας 3 (1), Γκούντγουιν 21, Μπιγκς, Σιζόπουλος, Πέτροβιτς 10, Τρισόκκας 4, Χάρρις 12 (1), Παντελή 11 (1).

Κλουζ (Μαρσέλ Τέντερ) Ντάικς 16 (2), Μολντοβεάνου 7 (1), Πουστοζνόνοβ 3 (1), Μπάρρο 12, Αντάμοβιτς 10, Γκεόργκιε 3, Τοθ 2, Γιούκαν, Τόροκ 2, Ράσιτς 16 (3).

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας