Της αμύνης τα παιδιά

Για την 8η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός σημείωσε την 12 σερί νίκη του σε Ελλάδα-Ευρώπη, νικώντας την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με σκορ 73-63,  έχοντας για κορυφαίους παίκτες τους Χάκετ (9π, 8ρ, 5ασ) και Στρόμπερι (16π, 9ρ). Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος (25-29), αλλά έχοντας για όπλο τους την πιεστική τους άμυνα, "καθάρισαν" το ματς στη τελευταία περίοδο. Ο Λοτζέσκι αποχώρησε με τραυματισμό στον οπίσθιο μηριαίο στη τρίτη περίοδο.

Το ματς

Ο Πρίντεζης πήρε το χειροκρότημα και έδωσε το προβάδισμα

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν το ματς με τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στις πρώτες του προσπάθειες, σπαταλώντας αρκετές κατοχές, με τον Τσιντσιαρίνι να διαμορφώνει με τρίποντο το 2-5 στο σκορ στο 4'. Οι ερυθρόλευκοι μάζευαν τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά αδυνατούσαν να σκοράρουν με δεύτερες προσπάθειες, με τον Τζένκινς να ευστοχεί από τα 6.75 μέτρα (2-8), αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ-άουτ, ρίχνοντας στο παρκέ τους Χάκετ-Αθηναίου.

Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με ένα γρήγορο καλάθι του Χάκετ στον αιφνιδιασμό, με τον Πρίντεζη στο 7' να μπαίνει στο παρκέ για πρώτη φορά ύστερα από την αποχή του από την αγωνιστική δράση, παίρνοντας το χειροκρότημα του κόσμου. Με δική του ασίστ έβγαλε κάρφωμα στον Μιλοτίνοβ (8-8), αλλά ο Τσιντσαρίνι με νέο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +5 (8-13). Ο Σφαιρόπουλος είχε ήδη χρησιμοποιήσει 10 παίκτες στη πρώτη περίοδο, με τον Πρίντεζη ακολούθως να παίρνει... φωτιά, καθώς πρώτα με "πεταχτάρι" και στη συνέχεια με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 14-13.

Απελπιστικά άστοχος ο Ολυμπιακός, "βομβάρδιζε" τρίποντα το Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο έπαιζε πιεστική άμυνα, περνώντας... χειροπέδες στους Ιταλούς, με τον Σφαιρόπουλο να κάνει συνεχώς ροτέισον στην πεντάδα του και τον Μακλίν να μειώνει σ 16-15. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στη συνέχεια άρχισαν να παίζουν άμυνα ζώνης, με τους Πειραιώτες να έχουν μπλοκάρει επιθετικά, χάνοντας αρκετά σουτ, ακόμη και κάτω από το καλάθι, παρουσιάζοντας έλλειψη συγκέντρωσης. Το γεγονός αυτό το... πλήρωσαν, καθώς ο Τζένκινς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 16' (16-18).

Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος, χάνοντας εύκολα καλάθια, ειδικά με τους Παπαπέτρου και Αγραβάνη, με το Μιλάνο να εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός και με σερί 11-0 ξέφυγε με +8 (16-24) στο 17', ύστερα από το τρίποντο του Τζένκινς, ο οποίος είχε 3/3 στην αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες ήταν δίχως σκορ για σχεδόν οκτώ λεπτά, με τον Λοτζέσκι να δίνει... ανάσα από τα 6.75 μέτρα (19-24), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από την περιφέρεια με 6/8 τρίποντα, με το ημίχρονο να τους βρίσκει να προηγούνται με σκορ 25-29.

Πήρε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός, αποχώρησε με τραυματισμό ο Λοτζέσκι

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Αθηναίου, Στρόμπερι στο "3", Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τον Λαφαγιέτ να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα (28-35), αλλά η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τους Αθηναίου και Μάντζαρη, με τις δύο ομάδες να κάνουν... διαγωνισμό σουτ από τα 6.75 μέτρα (34-37). Ο Πρίντεζης έδινε σκορ και ασίστ στους Πειραιώτες, με τον αποτελεσματικό Μιλουτίνοβ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 25' (38-37) και τον Παπαπέτρου να περνάει στο "4".

Ο Μάντζαρης στη συνέχεια πόσταρε πετυχημένα τον κοντύτερο του Λαφαγιέτ, αξιοποιώντας το γκολ-φάουλ που κέρδισε (41-37), με τους ερυθρόλευκους να έχουν βρει ρυθμό, μετρώντας επί μέρους σκορ 13-2. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με Χάκετ, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου και Χάντερ που έκανε το 45-41, ενώ στο 29' ο Λοτζέσκι αποχώρησε από το γήπεδο με τραυματισμό! Σε προσπάθεια του να τρέξει στον αιφνιδιασμό, ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο και πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια, μη μπορώντας να συνεχίσει στο ματς, με το 48-48 να είναι το σκορ στο 30'.

"Καθάρισε" το ματς στη τέταρτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη τέταρτη περίοδο με τους Μάντζαρη, Χάκετ, Στρόμπερι, Παπαπέτρου και Αγραβάνη, με τον Μιλουτίνοβ να μπαίνει για λίγο στο παρκέ και να αποβάλλεται με 5ο φάουλ. Οι Πειραιώτες είχαν ανάγκη από ένα μεγάλο σουτ και αυτό το βρήκαν από τον αμαρκάριστο Αθηναίου, ο οποίος και διαμόρφωσε το 54-49 στο 34'. Οι Πειραιώτες πίεζαν στην άμυνα και ο... μετρ του είδους, Στρόμπερι, αφού έκλεψε την μπάλα ακολούθως με ορμή έτρεξε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, φέρνοντας τους ερυθρόλευκους στο +9 (60-51) στο 35', η μέγιστη διαφορά στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει ψυχολογία, ο Στρόμπερι έκανε καταπληκτική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Αθηναίου έβαζε το ένα σουτ μετά το άλλο, ο Χάκετ βοηθούσε σε όλους τους τομείς και με δικές του βολές έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (64-53, +11) στο 38'. Ο Χάκετ μοίραζε ασίστ, ο Στρόμπερι έβαλε και τρίποντο στο ματς, ενώ ακολούθως ο Χάντερ εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (71-57). Το παιχνίδι είχε, πλέον, κριθεί, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν και το Μιλάνο με σκορ 73-63, με το νικηφόρο σερί τους σε Ελλάδα-Ευρώπη να φτάνει το 12-0.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 25-29, 48-48, 73-63

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 16 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 8 (2).

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 11, Λαφαγιέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσιαρίνι 12 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ 7 (1), Μπάρατς 6, Σιμόν 9 (1).

Συνολική στατιστική

Ολυμπιακός
: 73 πόντοι, 16/21 βολές (76%), 18/39 δίποντα (46%), 7/21 τρίποντα (33%), 40 ριμπάουντ (25-15), 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 17 ασίστ, 1 κόψιμο, 25 κερδισμένα φάουλ, 92 ranking.

Αρμάνι Μιλάνο: 63 πόντοι, 6/9 βολές (66%), 15/37 δίποντα (40%), 9/18 τρίποντα (50%), 29 ριμπάουντ (23-6), 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 16 ασίστ, 1 κόψιμο, 17 κερδισμένα φάουλ, 57 ranking.

Πηγή: sport24.gr