Υπέταξε τον ΑΠΟΕΛ και πάει τελικό η ΑΕΚ

Στον Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας προκρίθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ, μετά την επικράτηση της με 80-65 επί του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο Final Four. Οι “κιτρινοπράσινοι” ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του να είναι μπροστά στο σκορ με 51-35. Το ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι στην Γ’ και Δ’ περίοδο, ωστόσο οι Λαρνακείς έλεγχαν τον αγώνα και στο τέλος έφυγαν με την νίκη με 80-65.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Πρίμοζ Μπρέζετς που σημείωσε 22 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Πετρολίνα ΑΕΚ, που στο πρώτο τρίλεπτο σημείωσε οκτώ πόντους (τέσσερις ο Μπρέζετς, από δύο οι Ντάσιτς-Πέτροβιτς).
Έπειτα το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 11-4 μέχρι το 5′. Η διαφορά στο σκορ έφθασε μέχρι και στους έντεκα πόντους υπέρ των “κιτρινοπράσινων”, μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (22-11) με το ΑΠΟΕΛ να είναι εύστοχος σε τρίποντο λίγο αργότερα, διαμορφώνοντας το σκορ στο 22-14.

Πιο καλά ξεκίνησε την Β’ περίοδο το ΑΠΟΕΛ που κατάφερε μετά από ενάμιση λεπτό να μειώσει στους έξι πόντους την διαφορά (26-20), ωστόσο η ΑΕΚ στην συνέχεια σημείωσε επτά πόντους (τρίποντο ο Άντερσον, από δύο οι Μπρέζετς-Πέτροβιτς) φέρνοντας την διαφορά στους δεκατρείς (33-20). Οι Λαρνακείς συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, με το σκορ να οδηγείται στο 44-24 μέχρι το 16′. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη μείωσε στους δώδεκα την διαφορά στο 19′ (47-35) με την ΑΕΚ να σημειώνει τέσσερις ακόμα πόντους με τον Μπρέζετς πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου, φέρνοντας το σκορ στο 51-35.

Περισσότερο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, με την ΑΕΚ στην πορεία να ανεβαίνει και να επαναφέρει την διαφορά στους δεκαεννέα πόντους (58-39) μέχρι το 23:30. Τρία λεπτά αργότερα η διαφορά στο σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (62-43). Οι “γαλαζοκίτρινοι” πίεσαν στα τελευταία στάδια της περιόδου, καταφέρνοντας να μειώσουν στους δεκαπέντε την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 64-49.

Με τρίποντο του Μπιγκς μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΑΕΚ φέρνοντας το σκορ στο 67-49, με το ΑΠΟΕΛ να απαντάει με δίποντο του Κούνα και μία ελεύθερη βολή του Μπερνατόφσκι (67-52) προτού ο Μπιγκς με νέο τρίποντο επαναφέρει την διαφορά στου δεκαοκτώ (70-52) στο 33′. Στο επόμενο δίλεπτο το ΑΠΟΕΛ σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους με τους Μπάσεϊ-Κούνα, μειώνοντας σε 70-56. Στο 38′ το σκορ οδηγήθηκε στο 78-60 ενώ με το τέλος του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 80-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 51-35, 64-49, 80-65

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ)
Μπρέζετς 22, Ντάσιτς 9 (1), Άντερσον 11 (2), Πέτροβις 10 (2), Τόμας 10 (1), Παλάλας 1, Μπιγκς 8 (2), Κουμής, Παντελή 1, Σιζόπουλος 8 (2), Στυλιανού, Τρισόκκας.

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης)
Μπράουν 2, Μπάσεϊ 13 (1), Μπερνατόφσκι 19 (1), Κασκίρης 2, Μόμπλεϊ 4, Κούνας 10, Παντούρης 11 (2), Μπεστ 4.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας