ΡΑΛΙ ΚΥΠΡΟΣ: Ο βασιλιάς επιστρέφει στον θρόνο του!

Ο Nasser Al Attiyah με συνοδηγό τον Matthieu Baumel και οδηγώντας ένα Ford Fiesta R5 ήταν ο απόλυτος νικητής του Ράλι Κύπρος 2017. Αυτή ήταν και η νίκη αρ. 5 για τον πολυπρωταθλητή από το Κατάρ, κάτι που τον κατατάσσει πρώτο στη λίστα με τους οδηγούς με τις περισσότερες νίκες στο θεσμό. O Al Attiyah είχε σχετικά ένα εύκολο Σαββατοκύριακο, αφού χθες Σάββατο έμεινε ουσιαστικά χωρίς σοβαρό ανταγωνισμό, λόγω της εγκατάλειψης των βασικών ανταγωνιστών του, Πολωνού Kejatan Kajetanowicz, του Πορτογάλου Bruno Magalhaes και του Λετονού Nikoaly Gryazin.

Ιστορικός ο φετινός εθνικός μας αγώνας, αφού επτά κυπριακά πληρώματα βρέθηκαν στην πρώτη δεκάδα, κάτι που σπάνια συμβαίνει. Πρώτοι από όλους οι Σίμος Γαλαταριώτης και Αντώνης Ιωάννου στο τιμόνι ενός Mitsubishi Lancer Evo που πήραν και τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη. Το τελευταίο σκαλοπάτι του βάθρου, συμπλήρωσαν οι Πανίκος Πολυκάρπου και Gerald Winter με Mitsubishi Lancer Evo ΙΧ με μόλις 7,5 δευτερόλεπτα διαφοράς. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Πολυκάρπου, που ως γνωστό είναι και ο πρεσβευτής οδικής ασφάλειας της FIA, κατάφερε να πετύχει τον πρώτο χρόνο σε μια ειδική διαδρομή. Από τρεις ειδικές διαδρομές κέρδισαν οι Kejatan Kajetanowicz και Nikoaly Gryazin ενώ έξι κατάφερε να πάρει ο νικητής Nasser Al-Attiyah.

H ειδική διαδρομή που ήταν καταλυτική στη έκβαση του αγώνα ήταν η έκτη χθες Σάββατο. Εκεί όπου τρεις διεκδικητές των πρώτων θέσεων (Kajetanowicz, Magalhaes και Bostanci) αναγκάστηκαν αν αποχωρήσουν και μάλιστα στο ίδιο σημείο.

Από Κυπριακής πλευράς, η μάχη φάνηκε αρχικά να είναι μεταξύ Τσουλόφτα με Citroen DS3 R5 και Τιμοθέου με Skoda Fabia R5. Όμως, ο Τιμοθέου αναγκάστηκε να αποχωρήσει στην έκτη ειδική από σπασμένο τιμόνι. Μπήκε ξανά την Κυριακή υπό καθεστώς Super Rally για να τερματίσει τελικά στην 17η. Και εκεί που όλα έδειχναν εύκολα για τον Αλέξανδρο Τσουλόφτα, δύο σπασμένα ελαστικά στην ίδια διαδρομή τον χρέωσαν με οκτώ λεπτά με αποτέλεσμα να πέσει στην ένατη θέση γενικής. Έτσι μετά τους Γαλαταριώτη και Πολυκάρπου που ανέβηκαν στο βάθρο, ακολούθησαν οι Χρίστος Δημοσθένους και Πάμπος Λαός από την τέταρτη θέση. Πίσω τους ο Γερμανός Von Thurn und Taxis με το Fabia R5 ενώ οι Παντελή και Χριστοδούλου τερμάτισαν στην έκτη θέση γενικής. Σάββας Σάββα και Σταύρος Αντωνίου ακολούθησαν στην επόμενες θέσεις ενώ τη δεκάδα έκλεισε ο Rauf Denktas με Ford Fiesta R5.

Τα τρία Ford Fiesta της ομάδας της Castrol Ford πήραν τις πρώτες θέσεις στη δικίνητη κατηγορία κερδίζοντας συνάμα και την κατηγορία RC4. Από Κυπριακής πλευράς, πρώτοι στη δικίνητη κατηγορία ήταν οι Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος με Peugeot 206.

Ο Nasser Al-Attiyah ήταν και ο νικητής της Love Cyprus Special Stage αφού κέρδισε κατά 0,3 δευτερόλεπτα τον Kajetan Kajetanowicz λαμβάνοντας και το βραβείο των δέκα χιλιάδων ευρώ.  Η μάχη για το πρώτο Κυπριακό πλήρωμα περιορίστηκε μεταξύ των Τσουλόφτα και Τιμοθέου. Τελικός νικητής ο πρώτος που πήρε και μια επιταγή ύψους επτά χιλιάδων ευρώ. Σε Κυπριακά χέρια πήγε και η δεύτερη επιταγή των επτά χιλιάδων ευρώ για το πρώτο δικίνητο πλήρωμα. Ζαχαρίας Μανώλη και Γιάννος Καλλής έφεραν στην πρώτη θέση το Honda Civic Type R.

Στον Αλέξανδρο Τσουλόφτα απονεμήθηκε το βραβείο Colin McRae ERC Flat Out Trophy, από τον κ. Jean-Baptiste Ley, κορυφαίο στέλεχος στη διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (ERC).  Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι ο Αλέξανδρος πήρε και το έπαθλο για το γρηγορότερο χρόνο στην ειδική διαδρομή αρ6 που ήταν αφιερωμένη στον αείμνηστο «Γιώργο Κυπριανού». Το έπαθλο παρέδωσαν οι γονείς του Κύπρος και Νίτσα Κυπριανού.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ Ε.Δ 14

1. Ν. Al-Attiyah – Mathhieu Baumel – Ford Fiesta R5                                   2:31:44.3

2. Σίμος Γαλαταριώτης – Αντώνης Ιωάννου – Mitsubishi Lancer Evo X      2:37:56.3

3. Πανίκος Πολυκάρπου – Gerald Winter – Mitsubishi Lancer Evo IX         2:38:03.8

4. Χρίστος Δημοσθένους – Πάμπος Λαός – Mitsubishi Lancer Evo IX         2:39:24.7

5. Von Thurn Und Taxis – Bjorn Degand Skoda Fabia R5                            2:40:06.6

6.  Πέτρος Παντελή – Κυπριανός Χριστοδούλου Mitsubishi Lancer Evo ΙΧ            2:41:20.8

7. Σάββας Σάββα – Ανδρέας Παπανδρέου Mitsubishi Lancer Evo ΙΧ        2:41:39.4

8. Σταύρος Αντωνίου – Δημήτρης Πιερή – Mitsubishi Lancer Evo IX           2:42:16.4

9. Aλέξανδρος Τσουλόφτας – Στέλιος Ηλία –Citroen DS3 R5                     2:43:47.5

10. Rauf Denktash – Dervis Bora Savarona – Ford Fiesta R5                      2:44:21.7