Νίκησε αφού πρώτα τα "έσπασε" στο ντεμπούτο του Τζόνσον-Όντομ

Για την 12η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Απόλλωνα στο ΣΕΦ με σκορ 83-62. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο (28-28 στο 18'), όντας απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (0/13τρ), αλλά στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν πιεστική άμυνα και έβαλαν σουτ από την περιφέρεια. Θετικό ντεμπούτο για τον δραστήριο Τζόνσον-Όντομ (9π, 2ασ) που πήρε πρωτοβουλίες στο ματς, δείχνοντας καλά στοιχεία στην επίθεση.

O ΜVP της αναμέτρησης
Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από τους νικητές, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 12 πόντους μόλις σε 8 λεπτά συμμετοχής, θετικό ντεμπούτο για τον Ντάριους Τζόνσον-Τζέιμς (9π, 2ασ), ο οποίος πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, δείχνοντας καλά στοιχεία. Σε κάθε ευκαιρία πήγαινε για ντράιβ, επιδιώκοντας να τελειώνει τις φάσεις με διεισδύσεις, αξιοποιώντας την αθλητικότητα του. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τον χρησιμοποίησε κυρίως σε σχήματα με τρία γκαρντ, δίνοντας του χρόνο σαν την αλλαγή του Βασίλη Σπανούλη, ρόλο τον οποίο αναμένεται και να έχει για το υπόλοιπο της σεζόν.

Που κρίθηκε το παιχνίδι
Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο. Ύστερα από το 28-28 στο σκορ στο 18', στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, έβαλε τρίποντα, έπαιξε πιεστική άμυνα και κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (48-35 στο 24'). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι ερυθρόλευκοι δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα από τον Απόλλωνα.

Ο αριθμός του αγώνα
Η απελπιστική αστοχία του Ολυμπιακού από τα 6.75 μέτρα. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 0/13 τρίποντα (εφτά παίκτες του δεν μπορούσαν να βρουν στόχο από την περιφέρεια), μέχρι το πρώτο εύστοχο σουτ από τον Δημήτρη Αγραβάνη (1/14) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι ερυθρόλευκοι τέλειωσαν το ματς με 6/27 τρίποντα (22%), εμφανίζοντας αδυναμία στο μακρινό σουτ.

Το ματς
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόμπερι, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να παίρνουν σκορ κυρίως μέσα στην ρακέτα (9-2), αξιοποιώντας τον Σέρβο σέντερ τους. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν σε αρκετά άστοχα σουτ από την περιφέρεια (0/7τρ), με τον Απόλλωνα να φέρνει το ματς στα ίσα (9-9) στο 5'.

Ο Αγραβάνης έδωσε... τέλος στο σερί του Απόλλωνα, αλλά ο Πάλμπλαντ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους φιλοξενούμενους (11-12). Στο 6' πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό ο Τζόνσον-Όντομ, παίρνοντας θέση στο "2", όντας εύστοχος στις πρώτες του βολές (17-13). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με 20-15. Ο Γουντς στραβοπάτησε και αποχώρησε με ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο.

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο συνέχισε με σχήμα με τρία γκαρντ (Αθηναίου, Τζόνσον-Όντομ, Χάκετ, Παπαπέτρου, Χάντερ), με τον Αθηναίου να σκοράρει και τον Τζόνσον-Όντομ να είναι άστοχος στις πρώτες του προσπάθειες. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να χάνουν σουτ από τα 6.75 μέτρα, αλλά από το ίδιο σημείο μείωσε ο Βεργίνης σε 23-20 στο 14', με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει εσπευσμένα τάιμ-άουτ.

Οι Πειραιώτες στη συνέχεια προηγήθηκαν με 27-22 , αν και συνέχισαν να σπαταλούν σουτ από την περιφέρεια (0/13τρ), χάνοντας και βολές, και με αυτόν τον τρόπο οι Πατρινοί κατάφερναν να φέρουν το ματς στα ίσα (28-28) στο 18', αξιοποιώντας τους Πάλμπλαντ και Μέιερ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα η οποία έφερε αποτέλεσμα, ο Αγραβάνης πέτυχε το πρώτο τρίποντο (1/14) για τον Ολυμπιακό στο ματς (35-28), με το 38-31 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός επέστρεψε με τους Χάκετ, Σπανούλη, Στρόμπερι, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού με τρίποντο να φέρνει την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (43-31). Οι ερυθρόλευκοι με τον Στρόμπερι έφτασαν τα τρία σερί εύστοχα τρίποντα στη συνέχεια, με τον Μιλουτίνοβ ακολούθως να καρφώνει με επιβλητικό τρόπο (48-35 στο 24').

Οι Μιλουτινοβ και Σπανούλης στη συνέχει πήραν μπρος στην επίθεση, φέρνοντας την διαφορά στο +15 (52-37) στο 27', με τους Πειραιώτες να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, παίζοντας σκληρή άμυνα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +17 (59-42), μετρώντας επί μέρους σκορ 21-11 στο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Τζόνσον-Όντομ, Μάντζαρη, Αθηναίου, Αγραβάνη και Χάντερ, με τον Τζόνστον-Όντομ, με κεντρικό μπάσιμο, να πετυχαίνει το πρώτου του καλάθι στο ματς (63-44), μετά τις βολές που πέτυχε. Οι Πειραιώτες, πλέον, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, έβρισκαν και σκορ από την περιφέρεια, με τον Μάντζαρη να διαμορφώνει το 66-46.

Ο Τζόνστον-Όντομ ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο παιχνίδι του Ολυμπιακού και σε κάθε ευκαιρία πήγαινε για ντράιβ, μη διστάζοντας να παίρνει πρωτοβουλίες. Ο Αθηναίου διαμόρφωσε το 77-55 στο 38', αξιοποιώντας το γκολ-φάουλ που κέρδισε, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη με σκορ 83-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62

Ανά δεκάλεπτο: 20-15, 18-16, 21-11, 24-20

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

Απόλλων Π. (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαγουάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέικερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Γουντς.

Συνολική στατιστική

Ολυμπιακός: 83 πόντοι 21/30 βολές (70%), 22/32 δίποντα (68%), 6/27 τρίποντα (22%), 37 ριμπάουντ (24-13), 20 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Απόλλων Πατρών: 62 πόντοι, 10/13 βολές (76%), 17/33 δίποντα (51%), 6/16 τρίποντα (37%), 26 ριμπάουντ (22-4), 12 ασίστ, 17 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο.