Νικηφόρο πέρασμα από την Λευκωσία για την ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Λευκωσία, επικρατώντας της ΕΘΑ Έγκωμης στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία με 76-67, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να προηγηθούν και να διατηρήσουν μέχρι τέλους το προβάδισμα τους, παίρνοντας την νίκη. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Βλάντιμιρ Βερεμένκο (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Γιούρε Σκίφιτς (14 πόντοι, 2 ριμπάουντ).

Με πέντε πόντους ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ (τρεις ο Σκίφιτς, δύο ο Στιούαρντ), με την ΕΘΑ να μειώνει στους τρεις την διαφορά στα μισά της περιόδου, όπου το σκορ ήταν στο 8-5. Στο επόμενο λεπτό οι Λαρνακείς πέτυχαν άλλους πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπιγκς, δύο ο Βερεμένκο). Έως το 7:30 η ΕΘΑ μείωσε ξανά στους τρεις την διαφορά (14-11), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου να οδηγούν το σκορ στο 21-14.

Η ΕΘΑ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με λέι απ του Κωνσταντίνου, μειώνοντας σε 21-16. Έπειτα ακολούθησε ένα σερί έντεκα πόντων για τους φιλοξενούμενους (από τρεις οι Κούνας, Μαντοβάνη, Στιούαρντ, δύο ο Παντελή) φέρνοντας το σκορ στο 32-16, στο 13:30. Μέχρι το 15’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (34-18), ενώ δυόμιση λεπτά μετά η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 40-23. Έως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΕΘΑ σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Παρκς, μειώνοντας σε 40-25.

Από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου (Παντελή για ΑΕΚ, Παναγιώτου για ΕΘΑ) με το σκορ να πηγαίνει στο 42-27. Έπειτα ακολούθησαν επτά σερί πόντοι για την ΑΕΚ (πέντε ο Βινάλες, δύο ο Σκίφιτς) με την διαφορά στο σκορ να οδηγείται στους εικοσιδύο πόντους (49-27). Μέχρι το 26’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν 16 σερί πόντους (από πέντε οι Παρκς-Χιλ, τέσσερις ο Τομάς, δύο ο Κωνσταντίνου) μειώνοντας σε 49-43, ενώ στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Βερεμένκο για ΑΕΚ, Χιλ για ΕΘΑ). Έπειτα ακολούθησε ένα σερί πέντε πόντων για την ΑΕΚ (τρεις ο Μπιγκς, δύο ο Σιζόπουλος), με το σκορ να πηγαίνει στο 56-45. Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά με 59-47.

Μέχρι το 32:30 το σκορ πήγε στο 65-49, για να ακολουθήσει ένα σερί εννέα πόντων για τους «κιτρινόμαυρους» (επτά ο Παρκς, δύο ο Τομάς) μειώνοντας σε 65-58 μέχρι το 35’. Δυόμιση λεπτά μετά η ΑΕΚ σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Στιούαρντ, δύο ο Βερεμένκο) φέρνοντας το σκορ στο 70-58. Στο 38:25 το σκορ ήταν στο 72-62, για να ακολουθήσουν πέντε πόντοι από τον Φλέμινγκ που μείωσε σε 72-65 για την ΕΘΑ, στο 38:45. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 76-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 25-40, 47-59, 67-76

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ): Παναγιώτου 2, Χρίστου, Τομάς 8, Παρκς 20 (2), Φλέμινγκ 5 (1), Παπάμιχαηλ 10 (2), Πυρίλης, Χιλ 14 (2), Σμιθ 2, Κωνσταντίνου 6.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Παντελή 4, Σκίφιτς 14 (1), Βινάλες 10 (1), Στιούαρντ 11 (2), Βερεμένκο 13, Κούνας 8 (2), Μπιγκς 11 (2), Σιζόπουλος 2, Κουμής, Μαντοβάνη 3 (1).