Επιβλητική νίκη του ΑΠΟΕΛ στο Στρόβολο

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας, όπου επικράτησε μέσα στον Στρόβολο του Κεραυνού με 87-74, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κεραυνό να προηγείται με 24-21 στην πρώτη περίοδο και με 47-45 στην δεύτερη. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και με το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 68-60, ενώ με το τέλος του αγώνα πήρε την νίκη με 87-74. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Κίτον Γκράντ ο οποίος σημείωσε 24 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στον Στρόβολο, με το σκορ στο 3:30 να είναι στο 9-9. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην συνέχεια, με το σκορ δύο λεπτά πιο μετά να είναι στο 12-12, ενώ ακολούθησαν τρεις πόντοι από τον Τσάνελς που έφεραν τον Κεραυνό μπροστά με 15-12. Μέχρι το 6:30 ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με τέσσερις πόντους του Τζάξον (16-15), ενώ στο 9’ το σκορ ήταν στο 21-19 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Πριν το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός με τρίποντο του Τσάνελς και δύο πόντους του Αμπουκάρ πήρε προβάδισμα με 24-21.

Έως το 13’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 30-28, ενώ ακολούθησαν πέντε πόντοι για τους γηπεδούχους (τρίποντο ο Γουίλις, δύο ο Ριντ) με το σκορ να πηγαίνει στο 35-28. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και έως το 17’ ισοφάρισε σε 39-39, ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 47-42 υπέρ των γηπεδούχων. Πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Τζάξον με τρίποντο μείωσε σε 47-45.

Πιο καλά ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ όπου μέχρι το 21:30 σημείωσε έξι πόντους με δύο τρίποντα του Γκραντ, ενώ δέχθηκε ένα από τον Κινγκ, παίρνοντας προβάδισμα με 51-48. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν το προβάδισμα τους στους οκτώ πόντους (58-50) ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 60-54. Με το τέλος του δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 68-60.

Μέχρι το 33’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έξι πόντους (τρίποντο ο Τζάξον, δύο ο Βον, ένα ο Ο’Μπράιαν) φέρνοντας το σκορ στο 74-60. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Κεραυνός σημείωσε πέντε πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας έτσι σε 76-65. Έπειτα ο Βον με τρίποντο έφερε το σκορ στο 79-65 για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 38’ το σκορ ήταν στο 85-68, ενώ με το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 87-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 47-45, 60-68, 74-87

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Αμπουκάρ 13 (1), Ελευθερίου, Χάγκινς 4, Τσάνελς 18 (3), Γουίλις 24 (3), Θεοχαρίδης 2, Κορωνίδης, Ριντ 4, Κινγκ 9.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Ο’Μπράιαν 13, Ζντράβιτς 3 (1), Βον 7 (1), Τζάξον 20 (2), Γκράντ 24 (5), Λοϊζίδης, Γιανναράς 6 (2), Εύζωνας, Πέτερσον 14 (2).

Ακυρώθηκε ο Κινέζος που άφησαν οι Αφρικανοί να κερδίσει στον ημιμαραθώνιο του Πεκίνου
Οι Πέλικανς πέταξαν εκτός playoffs Κινγκς και Βεζένκοβ, νίκη με 105-98 και τώρα... Θάντερ
«Αυτό είναι το καλύτερό μου αποτέλεσμα εδώ και πολύ καιρό»
Οι Χιτ διέλυσαν τους Μπουλς και προκρίθηκαν στα playoffs, όπου τους περιμένουν οι Σέλτικς